pixabay
StoryEditorEmerytury dla rolników

Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę? Nawet 600 zł więcej!

09.07.2024., 16:30h
Osoby, które nabywają prawa emerytalne, niekiedy zastanawiają się nad tym, czy zakończyć aktywność zawodową od razu, czy też się wstrzymać. Okazuje się, że w określonych sytuacjac warto poczekać. Czy rolnik także powinien odłożyć odejście na emeryturę?

W jakim miesiącu warto przejść na emeryturę? 

Emerytury i renty są waloryzowane każdego roku w marcu. Jednak to nie ten miesiąc jest najlepszym czasem na przejście na emeryturę. Warto zrobić to w lipcu! Dlaczego? Także chodzi o waloryzację, jednak nie emerytur, ale środków odłożonych na kontach i subkontach emerytalnych ZUS. To właśnie one stanowią podstawę do wyliczenia kwoty przyznawanej emerytury. Są one waloryzowane co roku, by nie traciły na wartości w związku z inflacją. Procedura jest przeprowadzana w czerwcu. Tym samym zgromadzony kapitał zwiększa się i kwota emerytury automatycznie będzie wyższa. 

Waloryzacja kont emerytalnych 2024 

W 2023 roku w Polsce inflacja była wysoka. Obecnie sytuacja jest stabilna, jednak waloryzacja uwzględniła ubiegłoroczne wartości. W związku z tym Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało w maju, że środki zgromadzone na kontach emerytalnych zostaną zwaloryzowane według wskaźnika w wysokości 14,87 procent, a fundusze na subkontach - według osobnego wskaźnika w wysokości 9,91 procent. 

Przeczytaj także: 1700 zł dla rolników i mieszkańców wsi? Nowe świadczenie zamiast 800+

Czy rolnikowi opłaca się przejść na emeryturę w lipcu? 

Im wyższy jest zgromadzony kapitał emerytalny, tym większa będzie kwota przyznanej emerytury. Z tego powodu warto poczekać do lipca ze złożeniem wniosku o zakończenie aktywności zawodowej, jeżeli świadczenie będzie wypłacał ZUS. Różnica może być całkiem znacząca! Dziennik “Fakt” podaje, że osoby, które przeszły na emeryturę w lipcu, mogą mieć o nawet 400 do 600 zł wyższe świadczenie! Kluczowe jest jednak to, kto wypłaci należność za przepracowane lata. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego nie praktykuje bowiem czerwcowej waloryzacji. W KRUS wysokość emerytury wyliczana jest w oparciu o część składkową i część uzupełniającą, których suma nie może być niższa od emerytury podstawowej. Tym samym dla rolnika, który nigdy nie podlegał ubezpieczeniu w ZUS, nie ma znaczenia miesiąc, w którym zakończy aktywność zawodową.

Przeczytaj także: Ponad 6 tys. zł dodatku do emerytury. Ale tylko dla dwóch roczników

Czy przechodząc na emeryturę w lipcu rolnik dostanie "czternastkę"?

Już niebawem ruszy wypłata czternastych emerytur. Osoby, które zakończą aktywność zawodową w lipcu lub sierpniu, otrzymają ją po raz pierwszy, podobnie jak ci, którzy nie pracują od początku roku. Przysługuje ona bowiem każdemu, kto w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego ma prawo do świadczeń określonych w ustawie, m.in. emerytury i renty. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy świadczenie wypłaci ZUS czy KRUS. Warto jednak pamiętać, że jeżeli emerytura po czerwcowej waloryzacji będzie wyższa niż 2900 zł, kwota “czternastki” zostanie pomniejszona według zasady “złotówka za złotówkę”. 

Przeczytaj więcej: Renta wdowia dla rolnika: nawet do 9 tys. zł. Od kiedy i jakie stawki?

W jakim miesiącu nie warto przechodzić na emeryturę? 

Osoby, które nabywają prawo do emerytury w pierwszej połowie roku kalendarzowego, nie muszą czekać do lipca, by z niego skorzystać. Niekiedy jednak warto tak postąpić. Odłożyć w czasie przejście na emeryturę powinny zwłaszcza te osoby, które mogą to zrobić w maju i czerwcu. Bardziej opłaca się bowiem poczekać miesiąc lub dwa i zyskać nawet kilkaset złotych więcej do comiesięcznego świadczenia! 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. lipiec 2024 16:32