pixabay
StoryEditorKRUS

Renta wdowia dla rolnika: nawet do 9 tys. zł. Od kiedy i jakie stawki?

28.06.2024., 11:47h
Jeszcze w tym roku mogą ruszyć wypłaty tak zwanej wdowiej renty. Kwoty wsparcia dla owdowiałych seniorów zapowiadają się obiecująco. Kto będzie mógł dostać nawet do 9 tys. zł?

Czym będzie wdowia renta? 

Wdowia renta to planowana nowa forma wsparcia dla seniorów, którzy stracili już współmałżonków. Starsze osoby, które muszą utrzymać się z jednej pensji lub emerytury, zwykle znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce im pomóc, oferując możliwość skorzystania właśnie z wdowiej renty. Dzięki temu wdowiec nie będzie musiał wybierać, czy chce zachować swoją emeryturę czy też otrzymywać rentę rodzinną po zmarłym mężu czy żonie. 

Jakie będą warianty wdowiej renty? 

W ustawie powołującej do życia wdowią rentę przewidziano dwa warianty tego świadczenia. Uprawniony senior sam może zadecydować, co bardziej mu odpowiada: 

  • przejście na rentę rodzinną po zmarłym współmałżonku z zachowaniem 50 proc. przysługującej wdowcowi emerytury, emerytury rolniczej, wojskowej, policyjnej, świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy, wojskowej renty inwalidzkiej albo policyjnej renty inwalidzkiej; 
  • pozostanie przy przysługującej wdowcowi emeryturze, powiększonej o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku. 

Przeczytaj więcej: Renta wdowia także dla rolników. Jakie świadczenie wypłaci KRUS?

Jakie będą stawki renty dla owdowiałych seniorów? 

Ze względu na to, że wysokość renty wdowiej jest ściśle związana z wysokością emerytur, pobieranych przez wdowca oraz zmarłego współmałżonka, nie mogą obowiązywać konkretne stawki, równe dla wszystkich. Ministerstwo Rodziny zapowiada, że powstanie specjalny kalkulator, który pozwoli uprawnionym osobom wyliczyć przysługujące im w obu wariantach stawki, na razie jednak narzędzie nie jest dostępne. 

Dziś wiadomo, że renta wdowia prawdopodobnie będzie wprowadzana stopniowo. Uprawnione osoby otrzymają najpierw 15 proc. dodatkowego świadczenia, potem 20 proc., wreszcie obiecane 50 proc. 

Dla kogo renta wdowia do 9 tys. zł? 

Pomysłodawcy renty wdowiej zadecydowali, że nie będzie ona miała konkretnej wysokości, jednak wprowadzono pewne regulacje. Zgodnie z nimi, wysokość tego świadczenia nie może przekroczyć trzykrotności przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS. W tej chwili jest to kwota 3516,95 zł. Wdowia renta może zatem osiągnąć maksymalną wysokość około 9815,52 zł. 

Przeczytaj także: Jakie składki na KRUS w 3 kwartale 2024?

Kiedy będzie wypłacona wdowia renta? 

W sejmie trwają jeszcze ostatnie prace nad przepisami o wdowiej rencie. Ministerstwo Rodziny poinformowało jednak, że środki na wypłatę tego świadczenia zostały już zabezpieczone. Wdowcy mają otrzymać pieniądze po raz pierwszy jeszcze w tym roku. Resort rodziny nie podał jak dotąd dokładnej daty wypłat.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. lipiec 2024 21:39