Kiedy rolnicy dostaną 13. emeryturę z KRUS?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditor13. emerytura z KRUS

Kiedy rolnicy dostaną 13. emeryturę z KRUS?

14.04.2024., 16:30h
Kwiecień to miesiąc wypłaty 13. emerytury. Ile pieniędzy powinno trafić na konta rolników i czy to świadczenie przysługuje każdemu?

Czy o 13. emeryturę trzeba składać wniosek?

13. emerytura jest świadczeniem wypłacanym z urzędu, zgodnie z tym faktem, rolnicy nie mają obowiązku składania o jej wypłatę żadnych wniosków. Rolnicy uprawnieni do otrzymywania tego świadczenia są po prostu zawiadamiani za pośrednictwem decyzji o przyznaniu im „trzynastki”. Poza tym, do każdego beneficjenta tej płatności powinna dotrzeć informacja o wysokości świadczenia po waloryzacji emerytur i rent z 1 marca br.

Czy emerytury rolnicze są wysokie?

Jak informowaliśmy już wielokrotnie, podstawowa emerytura rolnicza po podwyżce z marca br. wynosi 1 780,96 zł. W kwietniu rolnicy otrzymają dodatkowo 13. czyli równowartość emerytury podstawowej, pomniejszoną o zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną, a to znaczy, że na ich konta trafi dodatkowe 1 620,67 zł. W kwietniu podstawowe świadczenie emeryta – rolnika powiększone o 13. emeryturę powinno wynieść łącznie 3 401,63 zł.

Co musi zrobić rolnik, żeby dostać 13. emeryturę?

Każdy rolnik, by być uprawnionym do otrzymania emerytury, powinien na dzień 31 marca 2024 r. być uprawnionym do pobierania przynajmniej jednego z następujących świadczeń:

  • rolniczej emerytury lub renty,
  • okresowej emerytury rolniczej,
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

Zdarza się, że rolnicy są uprawnieni do pobierania kilku z powyższych płatności, jednak wówczas nadal przysługuje im tylko jednorazowa wypłata 13. emerytury.

Kiedy 13. wypłaca KRUS, a kiedy ZUS?

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, w przypadku rolników pobierających świadczenia z ZUS, a emeryturę z KRUS, to 13. jest wypłacana przez ZUS, ale jeśli to KRUS jest odpowiedzialna za wypłatę emerytury i renty rolniczej wraz z innymi świadczeniami z ZUS, to emerytura jest wypłacana przez KRUS.

W jakich dniach wypłacana jest 13. emerytura dla rolników?

Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie internetowej Wielkopolskiej Izby Rolnicze, terminy wypłaty emerytur z KRUS przypadają na następujące dni: 1., 5., 6., 10., 15., 20., i 25. Każdego miesiąca.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: WIR, Dziennik Gazeta Prawna

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. czerwiec 2024 07:08