Pobyt pomocnika rolnika z Ukrainy wydłużony automatycznie, ale tylko na kilka miesięcyJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorPomocnik z Ukrainy

Pobyt pomocnika rolnika z Ukrainy wydłużony automatycznie, ale tylko na kilka miesięcy

26.02.2024., 13:30h
Termin legalnego pobytu Ukraińców pracujących w polskich gospodarstwach rolnych, którzy przybyli do kraju po 24 lutego 2022 r. z powodu wojny, został automatycznie wydłużony. Do kiedy?

Do kiedy pobyt pracownika z Ukrainy u rolnika jest legalny?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ma dobre informacje dla Ukraińców, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r. z powodu ataku Rosji na ich państwo. Jak wynika z opublikowanych informacji, w związku z nowelizacją przepisów ustawy stanowiącej o pomocy Ukraińcom w związku z wojną, termin ich legalnego pobytu w Polsce został automatycznie wydłużony do 30 czerwca 2024 r.

Do kiedy ukraiński pomocnik rolnika może zostać legalnie w Polsce?

W związku z powyższym każdy pomocnik polskiego rolnika będący obywatelem Ukrainy, przebywający legalnie w Polsce na mocy powyższej ustawy, może świadczyć pracę w jego gospodarstwie w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej na podstawie umowy o pomocy przy zbiorach, z czego wynika obowiązek podlegania ubezpieczeniu:

  • wypadkowemu,
  • chorobowemu,
  • macierzyńskiemu (w zakresie ograniczonym),
  • zdrowotnemu.

Co pozbawia Ukraińca pracującego u polskiego rolnika legalnego prawa do pobytu?

Obywatel Ukrainy, który wyjedzie z Polski na dłużej niż 30 dni lub skorzysta z ochrony tymczasowej przyznanej z powodu wojny w Ukrainie na terenie innego państwa członkowskiego UE niż Polska, traci uprawnienia do legalnego pobytu na terytorium Polski, które przysługuje na podstawie wprowadzonej ustawy o ochronie.

image
TARGI ROLNICZE

Jesteś producentem mleka? Musisz przyjechać na Forum Mleko pod Łomżą

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: KRUS

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 02:38