StoryEditorWiadomości rolnicze

Nie zasiałeś międzyplonu ścierniskowego – jest inne rozwiązanie

29.08.2016., 13:08h
Rolnicy, którzy muszą spełniać wymogi związane z zazielenieniem, deklarując tzw. obszary proekologiczne (EFA) mogli to zrobić, wysiewając mieszanki w ramach międzyplonu ścierniskowego bądź ozimego. ARiMR informuje, iż jeżeli z powodu warunków agrometeorologicznych rolnicy nie mogli wysiać międzyplonu ścierniskowego w wymaganym terminie do dnia 20 sierpnia, mogą zmienić go np. na międzyplon ozimy.

Termin jego wysiewu mija bowiem 1 października i powinien on pozostać na polu do 15 lutego przyszłego roku. Rolnik może także dokonać zmiany gatunku roślin wysiewanych w mieszankach jako międzyplony lub zmiany działki, na której będzie utrzymywany międzyplon deklarowany jako EFA.

Zmiany elementów proekologicznych są możliwe jeżeli:

  • procent powierzchni zadeklarowanej jako EFA po zmianie nie jest wyższy niż we wniosku o przyznanie płatności na 2016 r. (np. jeśli beneficjent zadeklarował 5% EFA, zmiana jest możliwa do osiągnięcia 5%);
  • dotyczą działek będących w posiadaniu rolnika, zadeklarowanych przez niego we wniosku o przyznanie płatności za 2016 r.

Przypominamy, iż międzyplony mogą tworzyć mieszanki składające się co najmniej z dwóch gatunków roślin należących do: zbóż, oleistych, pastewnych, bobowatych drobnonasiennych, bobowatych grubonasiennych i miododajnych, z wyłączeniem mieszanki złożonej wyłącznie z gatunków zbóż. Jednocześnie, mieszanek tych nie można utrzymywać jako uprawy w plonie głównym w przyszłym roku. O zmianach, które mogą być dokonywane w zakresie wszystkich rodzajów EFA, należy poinformować kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, aby dostosować wniosek o przyznanie płatności do nowej sytuacji. Zmiana nie będzie skutkowała nałożeniem kar administracyjnych związanych ze złożeniem zmiany po terminie lub niezrealizowaniem praktyki utrzymania obszarów proekologicznych.

Ponadto, jeśli rolnik nie może dokonać wysiewu międzyplonu ścierniskowego w terminie określonym w przepisach, a jednocześnie posiada w swoim gospodarstwie więcej obszarów EFA niż wymagane 5%, może, w przypadku kontroli na miejscu, wskazać inne elementy EFA w gospodarstwie (niezadeklarowane we wniosku o płatność na 2016 r.), w celu skompensowania nieobsianej powierzchni międzyplonu.

Warto również wiedzieć, że jeśli rolnik nie jest w stanie spełnić określonych wymogów w wyniku działania siły wyższej lub wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności, zachowuje prawo do wsparcia na te obszary, których to dotyczyło. Musi jednak wystąpić o ich uznanie do powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Powinien to zrobić na piśmie, załączając odpowiednie dowody w ciągu piętnastu dni roboczych od dnia, w którym jest to w stanie wykonać. ms

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 20:58