Kredyty dla rolnikówJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorKredyty dla rolników

Banki spółdzielcze ograniczyły o 80% kredyty dla rolników. PiS przeciwko ułatwieniom

21.03.2024., 10:00h
Znacznie spadła ilość kredytów udzielanych rolnikom przez banki spółdzielcze. Część ekspertów wskazuje, że to efekt wprowadzenia przez PiS prawa o konsumenckiej pożyczce lombardowej, która objęła rolników. Sejm pracuje nad ułatwieniami dla rolników w uzyskiwaniu pożyczek. Ale posłowie opozycji są przeciwko. – Za rok będziemy mieć masę bankrutujących rolników – ostrzega poseł Sachajko

Komisja rolnictwa rozpatruje projekty 

Do sejmowej komisji rolnictwa trafiły dwa projekty:

  • poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej oraz o zmianie niektórych innych ustaw,
  • rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz ustawy o kredycie konsumenckim.

Posłowie uznali, że wiodącym projektem będzie ten przygotowany przez posłów PSL- Trzeciej Drogi.

Jakie jest cel nowelizacji ustawy o kredytach?

Celem ustawy jest uchylenie przepisów, zgodnie z którymi do osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne należy stosować przepisy:

  • ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej,
  • ustawy o kredycie konsumenckim,
  • kodeksu cywilnego o klauzulach abuzywnych.

Podkreślono, że zmiany rozciągające na osoby fizyczne prowadzące gospodarstwo rolne (rolników) przepisy dotyczące konsumentów zostały wprowadzone na etapie sejmowym bez konsultacji, bez analizy i bez oceny skutków regulacji. W praktyce spowodowało to ograniczenie dostępu do finansowania rolników poprzez znaczny wzrost kosztów kredytu oraz wprowadzenie dodatkowej biurokratyzacji. Wynika to z faktu, że finansowanie konsumenckie jest droższe o prawie 100% w porównaniu z finansowaniem przedsiębiorców.

PiS nie chce nowelizacji ustawy o kredytach, a rolnicy są "za"

Przeciwko zmianom opowiedzieli się posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy przeprowadzili te przepisy w poprzedniej kadencji Sejmu.

– Czy tą ustawą nie spowodujemy, że banki będą mogły licytować gospodarstwa i maszyny rolnicze? Mam podejrzenia, że ta ustawa jest zrobiona pod dyktando banków – mówił poseł Robert Telus.

– Mam pewność, że za rok będziemy mieć tutaj masę zbankrutowanych rolników – kontynuował poseł Jarosław Sachajko.

– Czy macie informacje o skali ograniczenia akcji kredytowej dla rolników? – pytała Anna Gembicka z PiS.

Posłowie PiS zwrócili także uwagę, że nie ma opinii organizacji rolniczych na temat nowelizacji tych przepisów.

– Przeciwko tej wrzutce legislacyjnej protestowała Krajowa Rada Izb Rolniczych, Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Wielkopolska Izba Rolnicza, Polska Federacja Producentów Żywności – ripostował w imieniu wnioskodawców poseł Marek Sawicki z PSL, który podkreślił, że po wejściu w życie przepisów do jego biura poselskiego zwróciło się wielu rolników, którzy sygnalizowali problem możliwości korzystania z kredytów preferencyjnych ARiMR. Niestety banki wstrzymały akcje kredytową.

Rolnicy przestali brać kredyty

Z kolei ministerstwo finansów podkreśliło, że z prośbą o zmianę przepisów zwróciło się NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Z przedstawionych podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa danych wynika, że od 7 stycznia do końca lutego ponad połowa banków spółdzielczych nie udzieliła żadnego kredytu w "reżimie konsumenckim".

– Banki spółdzielcze zaraportowały, że spadek udzielonych kredytów wyniósł w stosunku do 2023 r. 74%, a w stosunku do 2022 r., prawie 80% – powiedział wiceminister finansów Jurand Drop.

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2024 06:28