StoryEditorPolska

Pobór wody na cele rolnicze na nowych zasadach

15.05.2020., 07:05h
Co się zminieło w prawie wodnym? Znowelizowany przepisy dotyczą m.in. poboru wód podziemnych lub wód powierzchniowych czy korzystania z wód do nawadniania gruntów lub upraw. Sprawdź, co się zmieniło.

Znowelizowane przepisy prawa wodnego - co w nich znajdziemy?

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami Prawa wodnego, pobór wód podziemnych lub wód powierzchniowych w ilości średniorocznie nieprzekraczającej 5 m3 na dobę jest traktowany jako zwykłe korzystanie z wód, a korzystanie z wód do nawadniania gruntów lub upraw, a także na potrzeby działalności rolniczej w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2019 r., poz. 1256 i 1309) w ilości większej niż średniorocznie 5 m3 na dobę jest szczególnym korzystaniem z wód.

Pozwolenie wodnoprawne, kiedy jest ono potrzebne rolnikowi?

Pozwolenie wodnoprawne jest wymagane na szczególne korzystanie z wód oraz wykonanie niektórych urządzeń wodnych. Natomiast zgłoszenia wodnoprawnego wymaga wykonanie stawów, które nie są napełniane w ramach usług wodnych, ale wyłącznie wodami opadowymi lub roztopowymi, lub wodami gruntowymi o powierzchni nieprzekraczającej 1000 m2 i głębokości nieprzekraczającej 3 m od naturalnej powierzchni terenu, o zasięgu oddziaływania niewykraczającym poza granice terenu, którego zakład jest właścicielem.

Czytaj także: Dotacje na budowę s...

Pozostało 41% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 16:24