Pobyt agroturystów w gospodarstwie musi być związany z wypoczynkiem.Magdalena Szymańska
StoryEditorpodatki

Prowadzisz agroturystykę? Uważaj na podatkowe pułapki

14.06.2024., 13:00h
Agroturystyka zyskuje na popularności jako forma wypoczynku i źródło dochodów dla rolników. Michał Kałuża z Finexpert mówił o unikaniu pułapek podatkowych podczas webinarium CDR Poznań.

Czym jest agroturystyka?

Jak podkreślał doradca, agroturystyka to forma wypoczynku, turystyki. Obejmuje różnego rodzaju usługi, począwszy od zakwaterowania, poprzez częściowe lub całodniowe posiłki, wędkarstwo i jazdę konną, po uczestnictwo w pracach gospodarskich. Agroturyści wypoczywają u rolnika w funkcjonującym gospodarstwie rolnym, mieszkają wspólnie z jego rodziną, jadają wspólne posiłki.

Agroturystyka jako forma świadczenia usług

Kałuża zaznaczał, że świadczenie usług w gospodarstwie rolnym oznacza świadczenie ich w oparciu o zabudowania, grunty i inne zasoby tego gospodarstwa, bez zmiany ich charakteru i naruszenia podstawowej funkcji. Przestrzegał więc rolników, aby nie traktowali agroturystyki jako działalności, w ramach której wynajmują okazjonalnie lub na stałe pokoje czy inne pomieszczenia w gospodarstwie, np. pod imprezy okolicznościowe lub pracownikom sezonowym. Budynki i obszary o zmienionej trwale funkcji nie mogą...

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 12:36