Pomoc suszowa 2023: ministerstwo rolnictwa znów wydłuża nabór wniosków!TPR/MRiRW
StoryEditorPomoc suszowa

Pomoc suszowa 2023: ministerstwo rolnictwa znów WYDŁUŻA nabór wniosków!

27.10.2023., 15:18h
Rolnicy będą mieli więcej czasu na złożenie wniosku o szacowanie strat suszowych. W związku z zawieszającą się aplikacją suszową, ministerstwo rolnictwa wydłuża termin składania wniosków o ponad dwa tygodnie. Do kiedy?

Od 20 września rolnicy mogą składać wnioski o szacowanie strat suszowych za pośrednictwem aplikacji suszowej. Złożenie protokołu z oszacowania szkód wygenerowanego przez aplikację publiczną jest warunkiem ubiegania się o pomoc suszową.

Pomoc suszowa 2023: ministerstwo wydłuża nabór wniosków do 17 listopada

Teoretycznie rolnicy mają czas na wysłanie wniosku do 30 października. Ale ponieważ aplikacja suszowa nie działa poprawnie i do ministerstwo rolnictwa napłynęło wiele apeli od organizacji rolniczych o więcej czasu, resort zdecydował po raz kolejny o przedłużeniu terminu złożenia wniosku o dwa tygodnie. 

- Proponujemy wydłużenie terminu składania wniosków o oszacowanie szkód powstałych w wyniku tegorocznej suszy oraz raportów komisji do dnia 17 listopada 2023 r. - informuje ministerstwo rolnictwa w zapowiedzi projektu rozporządzenia w tej sprawie. 

Przypomnijmy, że ministerstwo już raz wydłużyło termin - z 15 na 30 października.

Izby rolnicze apelowały o dłuższy termin składania wniosków w aplikacji suszowej

O przedłużenie terminu wysyłania wniosków o szacowanie suszy apelowała m.in. Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza, Wielkopolska Izba Rolnicza, Lubelska Izba Rolnicza, a także Krajowa Rada Izb Rolniczych, która domagała się wydłużenia terminu składania wniosków w aplikacji suszowej do 30 listopada br.

- Aplikacja często się zawiesza i cały czas występują problemy techniczne ograniczające możliwość złożenia wniosków - argumentował samorząd rolniczy.

Kiedy rolnicy dostaną pomoc suszową?

Resort rolnictwa szacuje się, że na pomoc suszową będą potrzebne środki z budżetu państwa w wysokości 1,497 mld zł w 2024 roku. Wtedy też prawdopodobnie nastąpi wypłata pomocy suszowej.

Kamila Szałaj 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. kwiecień 2024 00:37