Zwrot akcyzy za paliwo: jest szansa na 2 zł za litr!MRiRW/Canva
StoryEditorZwrot akcyzy za paliwo 2024

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze: jest szansa na 2 zł za litr!

30.11.2023., 16:34h
Jest szansa na wyższą stawkę zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w 2024 roku. Minister rolnictwa Anna Gembicka wystąpiła do Komisji Europejskiej o zgodę na zastosowanie stawki na poziomie 2 zł.

 

Rolnicy domagają się wyższej stawki zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w 2024 roku. Ich zdaniem obecna kwota jest za niska, bo nastąpił drastyczny spadek cen za zboże, żywiec i mleko.

- Przy niezmiennie rosnących kosztach produkcji, w tym cen paliwa, energii oraz malejącej opłacalności, zwrot za paliwo w proponowanej wysokości jest niewystarczający. Dlatego wnosimy o zwiększenie stawki zwrotu do 2 zł - apeluje Wiktor Szmulewicz, szef Krajowej Rady Izb Rolniczych. 

​Minister Gembicka wystąpiła o stawkę zwrotu akcyzy za paliwo na poziomie 2 zł

Jest szansa, że żądania rolników zostaną spełnione. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej nowa minister rolnictwa Anna Gembicka poinformowała, że wystąpiła do Komisji Europejskiej z wnioskiem możliwość zastosowania stawki dopłaty do paliwa rolniczego na poziomie 2 zł również w 2024 r.

- Skierowałam pismo do Dyrekcji ds. Konkurencji w Komisji Europejskiej dotyczące możliwości zastosowania przedłużenia na przyszły rok stawki zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze na poziomie 2 zł. W tym roku takie rozwiązanie zastosowaliśmy i chcielibyśmy, żeby w 2024 roku także takie rozwiązanie było możliwe - poinformowała minister.

Zwrot akcyzy za paliwo: w 2023 roku część rolników dostała 2 zł

Przypomnijmy.  W 2023 roku w drugim okresie składania wniosków o zwrot podatku, czyli od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2023 r. zwrot do 1 litra zakupionego oleju napędowego wynosił 2 zł. Na tę kwotę złożył się zwrot akcyzy za paliwo w wysokości 1,46 zł plus dopłata do paliwa rolniczego w wysokości 0,54 zł. Była to pomoc związana z wysokimi cenami paliwa.

Na początku listopada rząd zaproponował stawkę zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze 1,46 zł za litr oleju napędowego. Pisaliśmy o tym TUTAJ: 

image
Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze: jaka będzie stawka w 2024 roku?

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. marzec 2024 23:18