StoryEditorPieniądze dla rolnika

Pomoc dla zadłużonych rolników: Kredyty restrukturyzacyjne, pożyczki i gwarancje dla zadłużonych

02.04.2018., 12:04h
158 mln 640 tys. zł, tyle wynosi zadłużenie rolników, którzy pobrali kredyty w bankach współpracujących z ARiMR. Resort rolnictwa na wniosek organizacji rolniczych przygotował projekt Rozporządzenia o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne.
Zadłużonym rolnikom mają pomagać ARiMR oraz KOWR. Pomoc Agencji ma polegać na udzielaniu kredytów restrukturyzacyjnych oraz pożyczek na spłatę zadłużenia. KOWR natomiast będzie udzielał gwarancji zabezpieczenia spłaty kredytu oraz przejmował zadłużenie pod warunkiem przeniesienia na rzecz państwa  własności nieruchomości rolnych odpowiadającej zadłużeniu.

Plan restrukturyzacji

Aby rolnik mógł skorzystać z kredytu, pożyczki oraz gwarancji, będzie musiał przedstawić plan restrukturyzacji gospodarstwa. Plan z kolei powinien być zatwierdzony przez wojewódzki ośrodek doradztwa rolniczego. Rolnik zobligowany będzie przedstawić w nim również sytuację przed wystąpieniem zadłużenia i po.

Dzięki dopłacie do oprocentowania oprocentowanie kredytu restrukturyzacyjnego płacone przez rolnika wyniesie 2%. Kredytów będą udzielać banki współpracujące z ARiMR. Pożyczki mają być udzielane na 10 lat. Ich oprocentowanie będzie zmienne i zależne od stopy bazowej publikowanej przez KE w dniu udzielenia pożyczki, obecnie wynosi ona 5,85%. Za obsługę pożyczek mają być odpowiedzialne biura powiatowe ARiMR.



  • Niewypłacalni rolnicy mają mieć możliwość wzięcia kredytu lub pożyczki w wysokości do 5 mln zł
Z kolei warunkiem udzielenia gwarancji przez KOWR będzie ustanowienie hipoteki na nieruchomości rolnej. Za udzielenie gwarancji KOWR ma pobierać jednorazową prowizję w wysokości 2%. Gwarancja spłaty kredytu restrukturyzacyjnego będzie mogła zostać udzielona do wysokości przyznanego kredytu, jednak wysokości nie większej niż wartość nieruchomości rolnych stanowiących zabezpieczenie.

100 i 40 mln zł

Jeśli rolnik zadecyduje, że przekaże użytki rolne do państwowego Zasobu w zamian za przejęte przez KOWR zadłużenie, będzie on miał prawo korzystać z pierwszeństwa, w sytuacji:
  1. dzierżawy tej ziemi,
  2. dzierżawy tej ziemi z zapewnieniem dzierżawcy prawa kupna przedmiotu dzierżawy najpóźniej z upływem okresu, na jaki zawarto umowę dzierżawy,
  3. zakupu tej ziemi po upływie co najmniej 5 lat od przeniesienia jej własności na rzecz Skarbu Państwa.

Aby rolnik miał szanse na odkupienie przejętych gruntów, KOWR nie będzie mógł ich sprzedać przez 10 lat. W projektowanym rozporządzeniu określono, iż na kredyty restrukturyzacyjne przewidziano 100 mln zł w 2018 r. oraz 100 mln w 2019 r., natomiast na pożyczki po 40 mln zł w bieżącym oraz w przyszłym roku.

Proponuje się, aby z przedstawionych rozwiązań mogli korzystać niewypłacalni rolnicy oraz tacy, którzy są zagrożeni niewypłacalnością zdefiniowaną w Prawie upadłościowym. Pomoc będzie dostępna dla rolników, którzy prowadzą działalność rolniczą od minimum 3 lat. Lata będą liczone od powstania obowiązku zapłaty podatku rolnego od gruntów wchodzących w skład gospodarstwa dłużnika. Przewidziane w projektowanym rozporządzeniu rodzaje wsparcia nie są przewidziane dla rolników, których gospodarstwa znajdują się w likwidacji oraz w upadłości. Resort rolnictwa zapewnia, iż rozporządzenie będzie uchwalone w czerwcu bieżącego roku, projekt jest już po konsultacjach społecznych.

Magdalena Szymańska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 18:18