StoryEditorWiadomości rolnicze

Przekazać można tylko grunty własne

27.10.2016., 13:10h
Użytkuję gospodarstwo po rodzicach, którzy już nie żyją. Nie przeprowadziłem dotąd sprawy spadkowej. Oprócz mnie ma prawo dziedziczyć jeszcze dwoje rodzeństwa. Czy mogę te grunty przekazać synowi w zamian za rentę skumulowaną?

Zapewne chodzi Panu o pomoc finansową w ramach poddziałania: „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do sytemudla małych gospodarstw...” z PROW 2014–2020.

Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 2t rozporządzenia regulującego to wsparcie, pomoc może być przyznana, jeśli wnioskodawca m.in. trwale przekaże posiadane gospodarstwo rolne innemu rolnikowi spełniającemu określone kryteria. Trzeba zatem przekazać wszystkie grunty rolne oraz zwierzęta gospodarskie objęte systemem dla małych gospodarstw wchodzące w skład gospodarstwa. Chodzi o te będące zarówno przedmiotem odrębnej własności, jak również przedmiotem współwłasności. Oznacza to, że wnioskodawca zobowiązany jest do przekazania gruntów rolnych, których jest jedynym właścicielem, a także współwłaścicielem z małżonkiem, jak również współwłaścicielem z innymi osobami. Przekazanie gospodarstwa rolnego może nastąpić wyłącznie w sposób trwały, na podstawie umowy sprzedaży albo umowy darowizny.

Tak więc przekazanie gruntów niebędących Pana własnością nie jest możliwe. Warto zatem uporządkować sprawy spadkowe. Można to zrobić szybko, jeśli uda się Panu porozumieć w kwestii spadku z innymi spadkobiercami. Wówczas możliwe będzie sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia i umowy o dział spadku u notariusza, co znacznie skróci postępowanie.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 01:05