StoryEditorWiadomości rolnicze

Przekazanie gospodarstwa obciążonego dożywociem

12.07.2016., 12:07h
Teściowie przepisali na mnie i męża gospodarstwo w zamian za dożywocie. Czy możemy je przekazać synowi? Czy potrzebna jest na to zgoda teściów?

Obciążenie nieruchomości prawem dożywocia nie powoduje ograniczenia prawa właściciela do rozporządzania nią. Jako właściciele gospodarstwa możecie Państwo zatem swobodnie nim rozporządzać bez konieczności uzyskania zgody dożywotników. Należy jednak pamiętać, że obowiązki wynikające z dożywocia obciążają każdorazowego właściciela nieruchomości. Możliwe jest również, że teściowie zażądają od Państwa renty w zamian za świadczenia objęte prawem dożywocia. Zgodnie z art. 910 Kodeksu cywilnego, przeniesienie własności nieruchomości na podstawie umowy o dożywocie następuje z jednoczesnym obciążeniem nieruchomości prawem dożywocia. W razie zbycia nieruchomości obciążonej takim prawem, nabywca ponosi także osobistą odpowiedzialność za świadczenia objęte tym prawem.

Dożywotnik nie ma wpływu na dopuszczalność przeniesienia własności nieruchomości obciążonej na inny podmiot ani na to, kto będzie jej nabywcą i zobowiązanym względem niego z tytułu prawa dożywocia. Z tego względu art. 914 k.c. przewiduje, że w przypadku gdy zobowiązany z tytułu umowy o dożywocie zbył otrzymaną nieruchomość, dożywotnik może żądać zamiany prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tego prawa.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. kwiecień 2024 19:32