Rolnicy wywalczyli nowe warunki kredytów preferencyjnych. Co się zmieni?TPR/Canva
StoryEditorTani kredyt dla rolnika

Rolnicy wywalczyli nowe warunki kredytów preferencyjnych. Co się zmieni?

20.06.2023., 10:30h
Resort rolnictwa zmienia warunki niskooprocentowancyh kredytów. Daje rolnikom więcej czasu na spłatę zadłużenia. Co jeszcze się zmieni?

Kredyty preferencyjne dla rolników na 2 proc.

Niebawem rolnicy będą mogli ubiegać się o kredyty preferencyjne z oprocentowaniem w wysokości 2 proc. Na ten program zgodziła się już Komisja Europejska. Wielu gospodarzom poszkodowanym przez kryzys zbożowy i trudną sytuację w rolnictwie taki kredyt pomoże utrzymać płynność finansową. 

Rolnicy wywalczyli nowe warunki kredytów preferencyjnych

Ale nie wszystkie warunki kredytowe zaproponowane przez rząd podobały się rolnikom. Zastrzeżenia mieli przede wszystkim do okresu spłaty kredytu. W przyjętym przez rząd rozporządzeniu, okres otrzymywania pomocy miał wynosić w zależności od wysokości kredytu od 36 do 60 miesięcy. Tymczasem rolnicy wnioskowali o ustalenie dla wszystkich kredytobiorców jednego okresu spłaty - 60 miesięcy.

I rząd się na to zgodził. Z opublikowanej wczoraj zapowiedzi projektu rozporządzenia Rady Ministrów wynika, że okres spłaty kredytu płynnościowego wyniesie dla wszystkich rolników tyle samo - 60 miesięcy. Resort rolnictwa poinformował, że w opinii banków treść oświadczenia rolnika ubiegającego się o kredyt płynnościowy, nie powinna budzić wątpliwości KNF.

Poza tym ministerstwo zmienia cel uruchomienia niskooprocentowanych kredytów dla rolników.

- Kredyt płynnościowy będzie udzielany w celu poprawy płynności finansowej, a nie w związku z zagrożeniem utraty płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy - wyjaśnia Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa.

Rolnicy apelują o kredyty dla hodowców zwierząt

Rolnicy apelują jeszcze o uruchomienie kredytów płynnościowych dla hodowców zwierząt. Przygotowywana obecnie forma pomocy uwzględnia głównie sytuację producentów roślin. Tymczasem zdarza się, że producent mleka posiada spore stado krów, ale hektarów ma znacznie mniej, często poniżej 50 ha. Proponowany przez rząd kredyt w wysokości 100 tys. zł mu nie pomoże.

- Szkoda, że nikt nie pomyślał o kredytach dla hodowców, którzy posiadają 20 czy 30 ha, a mają 150 DJP. I co ten kredyt 100 tysięcy złotych im pomoże? No nic! Dlatego będziemy walczyli o to, żeby kredyty były i do hektarów, i do DJP - mówi w rozmowie z nami Łukasz Buchajczyk, producent roślin i mleka z Drawna (woj. zachodniopomorskie).

W jakiej wysokości kredyt płynnościowy dla rolnika?

Rolnicy będą mogli ubiegać się o kredyty w wysokości zależnej od wielkości gospodarstwa.

Kredyty płynnościowe będą udzielane dla gospodarstw:

  • do 50 ha – 100 tys. zł 
  • 50–100 ha – 200 tys. zł 
  • 100–300 ha – 400 tys. zł.

Pomocą zostały objęte gospodarstwa do 300 ha.

Okres otrzymywania pomocy to 60 miesięcy.

Jakie oprocentowanie kredytu dla rolnika?

- Producenci rolni zagrożeni utratą płynności finansowej będą się mogli starać o wsparcie w postaci dopłat do oprocentowania kredytów udzielonych do 31 grudnia 2023 r. – wyjaśnia ARiMR.

Oprocentowanie kredytu płacone przez kredytobiorcę w skali roku będzie wynosić 2 proc. 

W jakich bankach będzie można ubiegać się o kredyt z dopłatą ARiMR?

Kredyty będą udzielane przez banki, które podpisały lub podpiszą z ARiMR umowę o współpracy i zdecydują się na wprowadzenie takich kredytów do swojej oferty. ARiMR niebawem opublikuje na swojej stronie internetowej listę banków.

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2024 13:18