Farmer handful of harvested corn kernels from the heap loaded into tractor trailer, hands in corn grain pile as concept of abundance and great yield after successful harvest
StoryEditorWiadomości rolnicze

Skup interwencyjny: samorząd rolniczy walczy o podniesienie cen minimalnych produktów rolnych

12.01.2023., 11:01h
W związku z obniżkami w skupie, samorząd rolniczy domaga się interwencyjnego skupu produktów rolnych, które potaniały najbardziej. Apeluje także o pilne uaktualnienie cen minimalnych, poniżej których może być uruchomiona interwencja. Jakie są obecnie stawki?

Ceny skupu produktów rolnych spadają z tygodnia na tydzień. We wschodniej Polsce za mokrą kukurydzę rolnicy mogą dostać ok. 600 zł/t, a jeśli jej wilgotność wynosi 45 proc. to jedynie 400 zł. Mocno staniała także kukurydza sucha – do 1050 zł/t i pszenica konsumpcyjna – do 1300 zł/t. Kryzys dotknął także rynek mleka. Największe mleczarnie w Polsce opuściły stawki o 30-50 gr/l. Jednocześnie wysokie pozostają koszty produkcji rolnej. 

Rolnicy chcą interwencyjnego skupu produktów rolnych, które najbardziej potaniały

To niepokojące sygnały, dlatego samorząd rolniczy zaapelował do ministra rolnictwa o uruchomienie skupu interwencyjnego w regionach, gdzie cena spadła poniżej ceny minimalnej.

- Ceny produktów rolnych płacone rolnikom spadają bądź utrzymują się na niskim poziomie w stosunku do cen środków produkcji, a także cen żywności w sklepach – argumentuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Skup interwencyjny: potrzebne jest podniesienie cen minimalnych na rynkach rolnych

Jednocześnie Izby apelują, by Komisja Europejska uaktualniła ceny minimalne m.in. zbóż, mleka w proszku, mięsa drobiowego, mięsa wieprzowego. Są to ceny skupu, poniżej poziomu których kraj może skorzystać z mechanizmów interwencyjnych dopuszczonych w UE, czyli skup przez państwo lub wsparcie podmiotów sektora prywatnego w pokryciu kosztów przechowywania tych produktów.

W tej chwili dla pszenicy cena interwencyjna wynosi 101,31 euro/t. Natomiast dla odtłuszczonego mleka w proszku cena interwencyjna to 169,80 EUR/100 kg. Jeśli zaś chodzi o wołowinę Komisja Europejska może skorzystać z interwencji publicznej, jeśli cena spadnie poniżej 2224 euro za tonę. Natomiast w w odniesieniu do masła jest to 246,39 EUR za 100 kg.

Widać więc, że bieżący poziom cen interwencyjnych nie odzwierciedla realiów rynkowych i powoduje, że mechanizm interwencji nie spełnia swoich celów.

Interwencyjny zakup zbóż jest prowadzony w okresie 1 października do 31 maja następnego roku kalendarzowego, a interwencyjny zakup odtłuszczonego mleka w proszku w okresie od 1 lutego do 30 września każdego roku. Natomiast interwencja publiczna w odniesieniu do wołowiny i cielęciny dostępna jest przez cały rok.

Jakie produkty mogą być interwencyjnie skupowane lub prywatnie przechowywane?

Obecnie interwencja publiczna, czyli skup przez państwo, jest możliwa w kilku sektorach, które są podatne na wahania cen. Należą do nich:

 • pszenica zwyczajna, pszenica durum, jęczmień i kukurydza
 • ryż
 • wołowina i cielęcina
 • masło
 • odtłuszczone mleko w proszku.

W okresie niższych cen rynkowych UE może również wspierać podmioty sektora prywatnego w pokrywaniu kosztów przechowywania produktów przez określony czas. Dopłaty do prywatnego przechowywania mogą zostać przyznane w następujących sektorach:

 • cukier biały
 • oliwa z oliwek
 • wołowina
 • masło, ser i odtłuszczone mleko w proszku
 • mięso ze świń
 • mięso baranie i kozie
 • włókno lniane.

Kamila Szałaj, fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. wrzesień 2023 08:07