Inwestycje w budownictwie rolniczymSierszeńska
StoryEditorBUDOWNICTWO ROLNICZE

Inwestycje rolników kuleją. Ile obór i chlewni wybudowali w 2024 roku?

13.03.2025., 15:30h

Na rynku budownictwa rolniczego odnotowano spadek liczby nowo wybudowanych i rozbudowanych budynków gospodarstw rolnych. Sprawdźmy, które województwa dominują w inwestycjach budownictwa rolniczego, a gdzie inwestycje rolników kuleją? Ile obór i chlewni wybudowali rolnicy w 2024 roku?

Inwestycje budowlane w rolnictwie kuleją

Najświeższe opracowanie sygnalne Głównego Urzędu Statystycznego wykazało spadek w obszarach inwestycji budowlanych w kraju. I to nie tylko mieszkaniowych, ale również w sektorze rolnym. 

Budynki gospodarstw rolnych – ile rolnicy wybudowali obór i chlewni w 2024 roku?

W 2024 roku w Polsce wybudowano 5,5 tys. nowych budynków gospodarstw rolnych, w tym chlewni i obór. Oznacza to spadek o 2,5% w porównaniu do roku poprzedniego. Zmalała też liczba rozbudowanych budynków gospodarstw rolnych, która wyniosła 511, wskazując na spadek 7,3% w porównaniu do roku 2023.

Powierzchnia użytkowa budynków gospodarstw rolnych w 2024 - rolnicy budują mniej

Nowe budynki gospodarstw rolnych, które wybudowano rok temu, osiągnęły łączną powierzchnię użytkową 2,1 mln m2. Stanowi to spadek o 8,3% w stosunku do roku poprzedniego.

W przypadku budynków rozbudowanych, w tym również chlewni i obór, powierzchnia wyniosła 141,3 tys. m2. Oznacza to spadek o 12,1%.

Budynki magazynowe – spadek w budowie nowych, a wzrost w rozbudowie już istniejących

W przypadku budynków magazynowych w 2024 roku oddano do użytku 2,0 tys. nowych obiektów, co stanowi spadek o 11,9% w porównaniu do roku poprzedniego. Ich powierzchnia użytkowa wyniosła 3,4 mln m2. Oznacza to spadek o 24,0%.

Natomiast rozbudowa istniejących budynków magazynowych pokazała wzrost o 20,6%. Powierzchnia rozbudowanych obiektów wyniosła 374,0 tys. m2.

image
Inwestycje w budownictwie rolniczym
FOTO: Sierszeńska

Gdzie największe udziały powierzchni użytkowej w budownictwie rolniczym?

Z danych GUS wynika, że największe udziały powierzchni użytkowej w budownictwie rolniczym w roku ubiegłym przypadły na trzy województwa.

Na pierwszym miejscu było województwo mazowieckie, które stanowiło 27,3% całkowitej powierzchni nowych oraz rozbudowanych budynków gospodarstw rolnych, w tym również obór i chlewni. Drugie miejsce zajęła Wielkopolska z 13,8%. Natomiast trzecie – województwo lubelskie, z wynikiem 13,1%.

Z kolei największe udziały powierzchni użytkowej w budynkach magazynowych w 2024 roku odnotowano w województwach dolnośląskim (19,8%) oraz mazowieckim (18,0%).

Najmniejsze udziały powierzchni użytkowej w budownictwie rolniczym dotyczą województw...

Najmniejsze udziały powierzchni użytkowej w budownictwie rolniczym dotyczyły województw: podkarpackiego, śląskiego i lubuskiego. Na tych obszarach powierzchnia nowych i rozbudowanych budynków gospodarstw rolnych była znacznie mniejsza i wyniosła odpowiednio: 1,2%, 1,3% i 1,3% całkowitej powierzchni w Polsce.

W przypadku budynków magazynowych najmniejsze udziały w powierzchni użytkowej odnotowano w dwóch województwach: świętokrzyskim (0,8%) i zachodniopomorskim (1,4%).

 

Podsumowując, analiza danych GUS dotycząca budownictwa 2024 pokazała spowolnienie w zakresie inwestycji budowlanych w tym sektorze. Pomimo jednak spadku, niektóre regiony, a przede wszystkim województwa mazowieckie, wielkopolskie i lubelskie, pozostały liderami w budowie nowych i rozbudowie już istniejących obiektów gospodarstw rolnych.

źródło: GUS

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. marzec 2025 17:01