StoryEditorWiadomości rolnicze

Spłacania zaległości można uniknąć

10.02.2015., 11:02h
Użytkuję na podstawie nieformalnej umowy gospodarstwo sąsiada, który zalega ze składkami KRUS i nie płaci alimentów. Czy gdybym kupił od niego to gospodarstwo, mógłbym zostać obciążony jego długami?   

Z całą pewnością nie odpowiadałby Pan za jego zobowiązania alimentacyjne. Świadczenia alimentacyjne mają bowiem charakter osobisty, tak więc tylko Pana sąsiad ponosi za nie odpowiedzialność. 

Inaczej przedstawia się kwestia odpowiedzialności za zaległe składki. Ustawa z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników odsyła w tym przypadku do Ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Do zobowiązań z tytułu składek na ubezpieczenie stosuje się przepisy ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa. 

Zgodnie z jej art. 112, nabywca przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa odpowiada całym swoim majątkiem, solidarnie z podatnikiem, za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, chyba że przy zachowaniu należytej staranności nie mógł wiedzieć o tych zaległościach. 

Ordynacja podatkowa nie przewiduje wprawdzie wprost odpowiedzialności nabywcy gospodarstwa rolnego ani gruntów rolnych za zaległe składki poprzedniego właściciela, ale orzecznictwo sądów w tej sprawie nie jest jednolite. Na przykład Sąd Apelacyjny w Poznaniu w wyroku z 22 maja 2013 r. (sygn. akt III AUa 1468/12) stwierdził, że przepisy Ordynacji podatkowej nie dają podstaw dla uznania odpowiedzialności nabywcy gospodarstwa rolnego za składki na KRUS jego zbywcy. Z kolei Sąd Apelacyjny w Krakowie w uzasadnieniu wyroku z 9 stycznia 2013 r. (sygn. akt III AUa 1037/12) uznał, że art. 112 Ordynacji podatkowej pozwala na obciążenie nabywcy gospodarstwa rolnego obowiązkiem spłaty zaległych składek poprzedniego właściciela.

Lepiej więc na wszelki wypadek zapewnić sobie możliwość uchylenia się od odpowiedzialności za długi poprzednika wobec KRUS. Odpowiedzialność nabywcy przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części za zaległości składkowe zbywcy nie powstaje bowiem, jeśli przy zachowaniu należytej staranności nie mógł on wiedzieć o tych zaległościach. Za zachowanie należytej staranności może być uznane uzyskanie zapewnienia ze strony zbywcy o braku zaległości, brak zapisów w księdze wieczystej nieruchomości rolnej podlegającej zbyciu. Za takie jest uważane zwłaszcza zasięgnięcie informacji w oddziale KRUS odnośnie do ciążących na zbywcy zaległościach składkowych.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 17:19