Wyższe dopłaty do ubezpieczeń upraw. Zyskają też sadownicyJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorDopłaty

Wyższe dopłaty do ubezpieczeń upraw. Zyskają też sadownicy

19.07.2024., 09:00h
Zbliża się termin składania wniosków o dofinansowanie na "Zarządzanie ryzykiem". Planowana jest również nowelizacja zasad ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich. Co czeka rolników?

Dofinansowanie na Zarządzanie ryzykiem - od kiedy będzie można składać wnioski?

Zbliża się termin składania wniosków o dofinansowanie na "Zarządzanie ryzykiem" przez rolników zajmujących się hodowlą drobiu, bydła i świń ubezpieczonych od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą. Hodowcy będą mogli wnioskować o wypłatę wsparcia od 1 sierpnia br. Jest ono realizowane w ramach działania "Zarządzanie ryzykiem" z Programu Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie na Zarządzanie ryzykiem?

Dofinansowanie na "Zarządzanie ryzykiem" będzie wypłacane hodowcom drobiu, bydła i świń mających zarejestrowaną działalność produkcyjną i ubezpieczone od zachorowania na salmonellę zwierzęta. By jednak otrzymać środki finnasowe, są oni zobligowani do bycia w posiadaniu prawa do nieruchomość na terenie której prowadzą chów, a umowa ubezpieczenia musi obejmować minimum:

  • 1 tys. szt. rzeźnych kurcząt, gęsi, indyków i drobiu nieśnego,
  • 14 szt. świń,
  • 4 szt. bydła. 

W jakiej formie będzie przyznawana pomoc na Zarządzanie ryzykiem?

Dofinansowanie na "Zarządzanie ryzykiem" będzie wypłacane w formie 70% dopłaty do składki pod, jeżeli z polisy wynika, że wypłata odszkodowania zostanie przeprowadzona w przypadku wystąpienia szkód wynoszących ponad 20% wartości produkcji. Warto zaznaczyć, że okres objęty umową ubezpieczenia nie powinien rozpoczynać się przed 1 kwietnia 2022 r., a beneficjent nie powinien korzystać z innych dopłat do ubezpieczenia. 

Do kiedy można składać wnioski na Zarządzanie ryzykiem"?

Okres składania wniosków o przyznanie dofinansowania na "Zarządzanie ryzykiem" rozpocznie się 1 a zakończy 30 sierpnia br. Dokumenty będą przyjmowane przez biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Jakie zmiany w zasadach ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich planuje MRiRW?

Planowane są zmiany w zasadach ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich.W odpowiedzi na jedną z interpelacji poselskich ministerstwo rolnictwa poinformowało, że trwają prace nad nowelizacją ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów przedłożony został  projekt w którym zaproponowano:

  • rozszerzenie katalogu upraw, do których będą stosowane z budżetu państwa dopłaty do składek ubezpieczenia płaconych przez producentów rolnych o: słonecznik, facelię, len, konopie włókniste, bobowate drobnonasienne, rośliny zielarskie i gorczycę oraz doprecyzowano uprawę gryki jako zboża oraz soi jako rośliny z rodziny bobowatych mieszczących się w dotychczasowym katalogu upraw,
  • podniesienie maksymalnej wysokości dopłat z budżetu państwa do składki producenta rolnego z tytułu ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich z 65% do 70%.

Jednocześnie ministerstwo rolnictwa zaznaczyło, że zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej w sprawie pomocy państwa intensywność pomocy nie może przekroczyć 70% kosztów składki ubezpieczeniowej.

Jakie są planowane zmiany w ubezpieczeniu upraw sadowniczych?

Ponadto w odpowiedzi na zgłaszane przez rolników postulaty dotyczące zniesienia barier w ubezpieczeniu upraw sadowniczych, w celu zwiększenia dostępności ubezpieczeń dla producentów rolnych, w projekcie ustawy zaproponowano:

  • zwiększenie dla ubezpieczanych upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek stawek taryfowych, do których stosowane będą dotacje z wartości 9%, 12%, 15% sumy ubezpieczenia do 20%, 22% i 25% sumy ubezpieczenia,
  • wprowadzenie fakultatywnej franszyzy redukcyjnej do wysokości nie większej niż 35% sumy ubezpieczenia w przypadku  ubezpieczania upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek.

Dlaczego rząd wykluczył możliwość dopłat do ubezpieczenia się od strat wyrządzonych przez dzikie zwierzęta?

Jednocześnie resort rolnictwa wykluczył możliwość dopłat do ubezpieczenia się od strat wyrządzonych przez dzikie zwierzęta.

 Przepisy ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich nie  przewidują  stosowania  z budżetu państwa dopłat do składek ubezpieczenia od strat w uprawach rolnych spowodowanych przez  dziko żyjące zwierzęta – stwierdził wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski.

Czytaj dalej:

image
porady prawne

Czy zaległości wobec ZUS lub KRUS mogą być ściągane z majątku współmałżonka?

oprac. wk, Justyna Czupryniak

Źródło: ARiMR 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2024 12:54