StoryEditorPorady prawne

Ubezpieczenie osoby pobierającej świadczenie pielęgnacyjne

17.01.2019., 09:01h
Mąż ma gospodarstwo rolne, w którym ja też byłam ubezpieczona. Ponad rok temu musiałam napisać oświadczenie o rezygnacji z pracy w rolnictwie ze względu na przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego za opiekę nad niepełnosprawnym synem. W tym roku w pomocy społecznej poinformowano mnie, że nie podlegam ubezpieczeniu w KRUS. Nie jestem też objęta ubezpieczeniem zdrowotnym i będę musiała płacić za korzystanie z opieki lekarskiej. Tymczasem składki na KRUS za mnie są dalej opłacane. Co powinnam zrobić? 

Istnieje możliwość wyboru systemu ubezpieczenia

Pracownice urzędu gminy powinny Panią poinformować o tym, że przysługuje Pani prawo wyboru systemu ubezpieczenia społecznego. Mogła Pani bowiem pozostać przy ubezpieczeniu w KRUS. Konieczne jednak było dopełnienie w stosownym czasie formalności z tym związanych.

Zgodnie z art. 16 ust. 2 pkt 4 Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, ubezpieczeniem emerytalno-rentowym na wniosek obejmuje się m.in. osobę, która podlegała ubezpieczeniu jako rolnik lub domownik i zaprzestała prowadzenia działalności rolniczej lub pracy w gospodarstwie rolnym. Chodzi o nabycie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego albo zasiłku dla opiekuna przez okres pobierania tego świadczenia albo zasiłku – do uzyskania 25-letniego okresu ubezpieczenia emerytalno-rentowego. Składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w KRUS osoby, która pobiera świadczenie lub specjalny zasiłek opłaca wójt (burmistrz).  

Kiedy złożyć wniosek w KRUS?

Warunkiem objęcia tym ubezpieczeniem jest jednak złożenie w KRUS wniosku. Jest na to 30 dni od wydania przez wójta decyzji przyznającej świadczenie lub zasiłek. Niedotrzymanie terminu powoduje wyłączenie z ubezpieczenia społecznego rolników. Może to nastąpić także wstecz, wpłacone składki są wówczas zwracane. Zgodnie z art. 3 ust. 7 ww. Ustawy, termin ten może zostać przywrócony, jeżeli jego niezachowanie nastąpiło wskutek zdarzeń losowych. Może Pani ewentualnie złożyć do KRUS wniosek o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o objęcie ubezpieczeniem rolniczym. Trudno jednak przewidzieć jego skutek. To, że urzędnik gminy nie poinformował Pani o możliwości pozostania przy ubezpieczeniu w KRUS, nie stanowi zdarzenia losowego. Jeżeli uprawniony do świadczenia pielęgnacyjnego nie złoży w terminie wniosku o objęcie jej ubezpieczeniem w KRUS, przechodzi do ZUS. I w tym wypadku składki opłaca wójt. Tak stanowi art. 6 ust. 2a Ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Jeśli w Pani przypadku składki takie nie są opłacane, to popełniono poważny błąd i powinna Pani złożyć wniosek, aby gmina zgłosiła Panią do ubezpieczenia w ZUS i opłaciła zaległe składki.  

Kiedy zgłaszać osoby podlegające ubezpieczeniu?

Zgodnie z art. 37 ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, rolnik jest obowiązany, nie czekając na wezwanie, w ciągu 14 dni zgłaszać Kasie osoby podlegające ubezpieczeniu w jego gospodarstwie oraz informować o zmianach. Fakt, że nabyła Pani prawo do świadczenia pielęgnacyjnego powinien być zgłoszony KRUS w tym terminie. Wtedy z pewnością zostałaby Pani poinformowana o możliwości wyboru ubezpieczenia emerytalno-rentowemu. Co do ubezpieczenia zdrowotnego, to z chwilą wyłączenia Pani z ubezpieczenia społecznego w KRUS i tym samym wyłączenia z ubezpieczenia zdrowotnego, spełnia Pani warunki do objęcia tym ubezpieczeniem jako członek rodziny rolnika. Osoba, która nie została zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego, mimo iż spełniała przesłankę do objęcia ubezpieczeniem, i której udzielono świadczenia, może zostać zgłoszona do niego wstecznie. Może to być zrobione w ciągu 30 dni od udzielenia świadczenia albo w ciągu 30 dni od dnia, w którym NFZ powiadomi, że wszczyna postępowanie o zwrot kosztów udzielonych świadczeń. Jeśli zatem dojdzie do tego, że KRUS z datą wsteczną wyłączy Panią z ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego, a NFZ rozpocznie postępowanie w sprawie zwrotu kosztów udzielonych świadczeń, mąż powinien Panią zgłosić w terminie 30 dni do ubezpieczenia zdrowotnego w KRUS.  

Czy zwrot kosztów świadczeń medycznych jest zawsze konieczny?

Ponadto warto zwrócić uwagę na art. 50 ust. 17 Ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej. Według niego, osoba, która w chwili przedstawienia innego dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń opieki zdrowotnej albo złożenia pisemnego oświadczenia o przysługującym jej prawie działała w usprawiedliwionym błędnym przekonaniu, że posiada takie prawo, nie musi zwracać kosztów udzielonych świadczeń medycznych.

Na pytania prenumeratorów Tygodnika Poradnika Rolniczego odpowiada Alicja Moroz, prawnik redakcyjny
fot. Magdalena Szymańska / archiwum Tygodnika Poradnika Rolniczego

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
04. maj 2024 01:05