StoryEditorWiadomości rolnicze

Ubój bydła i leczenie zwierząt. Będą ważne zmiany w prawie

16.03.2022., 14:03h
Będą ważne zmiany w przepisach dotyczących uboju bydła w gospodarstwie i leczenia zwierząt. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej. Co z niego wynika?

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej. Poza tym, że nowe przepisy mają dostosować zadania Inspekcji Weterynaryjnej do rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej, to wprowadzają też kilka istotnych zmian.

Ubój bydła w gospodarstwie do 12. miesiąca życia

Wśród najważniejszych poprawek resort rolnictwa wymienia umożliwienie dokonywania uboju w gospodarstwie bydła w wieku do 12. miesiąca życia, w ramach produkcji mięsa na użytek własny. Rozwiązanie to jest realizacją postulatów zgłaszanych przez rolników.

- To jest rozszerzenie zasad uboju gospodarskiego z wieku 6 miesięcy do 12 miesięcy. To na pewno jest krok w dobrym kierunku. Do tej pory ograniczeniem był wiek bydła do 6 miesięcy. Rozszerzenie tego o kolejne 6 miesięcy pozwoli rolnikowi uzyskać więcej mięsa na użytek własny. Dzięki temu rolnik będzie mógł ubić odsadka o wadze nawet 400 kg. Dotychczas rolnicy mogli we własnym gospodarstwie pozyskać jedynie cielęcinę, a teraz będą mogli pozyskać młodą wołowinę o zupełnie innych walorach kulinarnych – komentuje zmianę przepisów Jacek Zarzecki, prezes PZHiPBM.

Elektroniczna książka leczenia zwierząt ułatwi nadzór nad zużyciem leków

Ponadto stworzona zostanie elektroniczna książka leczenia zwierząt. Zapewni ona dostępność – dla celów kontroli urzędowych – pełnej informacji dotyczącej stosowania produktów leczniczych u zwierząt, z których lub od których pozyskuje się żywność.

- O elektroniczną książkę leczenia zwierząt sektor wołowiny apelował od dawna. Ułatwi ona przede wszystkim nadzór nad dystrybucją i zużyciem leków, które są stosowane, a także da możliwość szybkiej weryfikacji leczenia poszczególnych zwierząt. Za pomocą jednego kliknięcia będzie można sprawdzić historię leczenia każdego zwierzęcia. Poza tym historia leczenia będzie przypisana do zwierzęcia, a nie gospodarstwa, więc skorzysta z tego również nowy właściciel - sprawdzi, jaki jest stan zdrowotny zwierzęcia przed zakupem – dodaje Zarzecki.

Przywóz niezharmonizowanych produktów pochodzenia zwierzęcego

W projekcie nowelizacji uregulowano też kwestię dotyczącą przywozu niezharmonizowanych produktów pochodzenia zwierzęcego z państw trzecich. Resort rolnictwa będzie mógł określić w rozporządzeniu weterynaryjne wymagania przywozowe dla produktów pochodzenia zwierzęcego, jeżeli nie zostały one ustanowione w przepisach UE. Produkty pochodzenia zwierzęcego, dla których zostaną ustalone krajowe przepisy przywozowe, będą mogły być wprowadzane na rynek wyłącznie na terytorium Polski.                   

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 czerwca 2022 r.

oprac. dkol na podst. MRiRW
fot. Nuckowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 20:40