StoryEditorWiadomości rolnicze

Za zniszczone uprawy należy się odszkodowanie

29.12.2016., 13:12h
Podczas modernizacji drogi właściciel gruntów sąsiednich zmienił ciek wód i woda niszczy moje uprawy. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

Artykuł 29 Prawa wodnego wskazuje, że właściciel gruntu, o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej, nie może:

  • zmieniać stanu wody na gruncie, a zwłaszcza kierunku odpływu znajdującej się na jego gruncie wody opadowej ani kierunku odpływu ze źródeł – ze szkodą dla gruntów sąsiednich;
  • odprowadzać wód oraz ścieków na grunty sąsiednie.

Na właścicielu gruntu ciąży obowiązek usunięcia przeszkód oraz zmian w odpływie wody powstałych na jego gruncie wskutek przypadku lub działania osób trzecich. Jeżeli spowodowane przez niego zmiany szkodliwie wpływają na grunty sąsiednie, wójt, burmistrz lub prezydent miasta może, w drodze decyzji, nakazać mu przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom.

Z kolei art. 30 określa, że właściciele gruntów mogą, w drodze pisemnej ugody, ustalić zmiany stanu wody na gruntach, jeżeli nie wpłyną one szkodliwie na inne nieruchomości lub na gospodarkę wodną. Ugoda nie może dotyczyć wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi. Realizacja jej postanowień jest możliwa po zatwierdzeniu, w drodze decyzji, przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Z wnioskiem o zatwierdzenie ugody występują umawiający się właściciele gruntów.

Jeżeli chodzi o zniszczone uprawy, powinien Pan wystąpić o odszkodowanie zgodnie z art. 415 Kodeksu cywilnego. Według tego przepisu, kto ze swojej winy wyrządził szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Sąd Najwyższy w wyroku z 27 czerwca 2014 r. (sygnatura akt: I CSK 501/13) postanowił, iż „dopuszczalna jest droga sądowa do dochodzenia roszczenia odszkodowawczego za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym (art. 415 k.c.) polegającym na dokonaniu zmiany stanu wody na gruncie”.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 16:45