StoryEditorPrzepisy prawa

Zmiany w identyfikacji i rejestracji zwierząt

08.06.2018., 18:06h
W resorcie rolnictwa opracowano projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Ma on zmniejszyć obciążenia administracyjne i ułatwić życie zwłaszcza producentom świń.

Duże zmiany w znakowaniu świń

Proponuje się wprowadzić większą elastyczności w stosowanych metodach oznakowania świń. Obecnie jako pierwszą metodę oznakowania świń urodzonych w danej siedzibie stada wskazuje się kolczyk założony na lewą małżowinę uszną. Zaś w przypadku gdy świnia została przemieszczona do siedziby stada innej niż siedziba stada urodzenia i przebywa w tej siedzibie stada dłużej niż 30 dni, posiadacz świni jest obowiązany dodatkowo oznakować ją przez wytatuowanie numeru identyfikacyjnego zgodnego z numerem siedziby stada, w której świnia przebywa powyżej 30 dni.

Projekt zakłada wprowadzenie możliwości wyboru przez posiadacza świni metody oznakowania, kolczykiem albo tatuażem, w każdym wynikającym z ustawy przypadku wystąpienia obowiązku oznakowania świni. Ponadto w przypadku oznakowania świni kolczykiem, bez znaczenia będzie, na której małżowinie usznej ma być on założony.

Nowe przepisy doprecyzowują również i jednoznacznie wskazują postępowanie w przypadku utraty przez świnię kolczyka lub uszkodzenia go w sposób uniemożliwiający identyfikację zwierzęcia. W takiej sytuacji posiadacz świni jest obowiązany oznakować ją numerem identyfikacyjnym zgodnym z numerem siedziby stada, w którym świnia przebywa. Powinien to zrobić w terminie 24 godzin od stwierdzenia braku oryginalnego kolczyka lub uszkodzenia.




Obecne przepisy nie wskazują terminu na wykonanie oznakowania w przypadku, gdy świnię przemieszczono do siedziby stada innej niż siedziba stada urodzenia i zwierzę przebywa w tej siedzibie stada dłużej niż 30 dni. Projekt jednoznacznie wskazuje, że oznakowanie to musi być dokonane nie później niż przed opuszczeniem przez to zwierzę siedziby stada.

Ponadto proponuje się uchylenie ust. 2b w art. 20 ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, który nakazywał posiadaczowi świni zgłaszanie kierownikowi biura ARiMR faktu dodatkowego oznakowania świni w terminie 7 dni od dnia oznakowania.

Zmiany w dokonywaniu spisu zwierząt w stadzie

Nowelizacja przewiduje również zmiany przepisu, który reguluje obowiązek dokonania przez posiadacza zwierzęcia gospodarskiego co najmniej raz na dwanaście miesięcy, nie później jednak niż w dniu 31 grudnia, spisu zwierząt przebywających w siedzibie stada, obejmującego liczbę i numery identyfikacyjne tych zwierząt. Z obowiązku wykonywania spisu i przekazywania do Agencji jego wyników będą zwolnieni posiadacze bydła, natomiast z przekazywania Agencji – posiadacze owiec i kóz.

Ponadto w przypadku posiadaczy świń, proponuje się jednoznacznie wskazać, że spis dotyczy tylko liczby świń przebywających w stadzie i tylko taka informacja będzie musiała być przekazana do ARiMR oraz umieszczona w prowadzonej w siedzibie stada księdze rejestracji.




Więcej czasu na zgłoszenia w strefie zapowietrzonej

Nowelizacja przewiduje również wydłużenie z 24 godzin do 2 dni terminu na zgłaszanie ARiMR zwiększenia lub zmniejszenia liczebności stada i uboju świń w siedzibach stad na obszarze zapowietrzonym, zagrożonym lub innym podlegającym ograniczeniom zgodnie z przepisami o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Proponuje się też wyłączenie zgłaszania urodzeń świń do Agencji w terminie 2 dni w siedzibach stad położonych na wymienionych.

dr Magdalena Szymańska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 13:34