StoryEditorporady prawne

Czy można wyremontować przepust na rowie bez pozwolenia wodnoprawnego?

25.03.2024., 11:00h
Alicja MorozAlicja Moroz
Naprawiłem częściowo zniszczony po intensywnych opadach deszczu przepust na rowie melioracyjnym. Sąsiad, z którym od dawna mam konflikt o miedzę, doniósł na mnie do Wód Polskich. Urzędnicy zarzucają mi, że zrobiłem to nielegalnie, bo bez pozwolenia wodnoprawnego. Czy mają rację?

Kiedy potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne?

Prace związane z utrzymywaniem urządzeń wodnych, obejmujące konserwację i remont, nie wymagają uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, jeżeli podczas tych prac nie nastąpiła ingerencja w światło przepustu oraz usytuowanie rowu. Uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego jest natomiast konieczne w przypadku zamiaru wykonania urządzeń wodnych, przy czym pod pojęciem wykonania urządzeń wodnych rozumie się także ich odbudowę, rozbudowę, przebudowę, rozbiórkę i likwidację – z wyjątkiem robót związanych z ich utrzymaniem w celu zachowania ich funkcji.

Przepust jest wymieniony w art. 3 pkt 3 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane jako przykład budowli. Jednocześ­nie przepust będący budowlą związaną funkcjonalnie z rowem melioracyjnym jest urządzeniem melioracji wodnej szczegółowej – jak stanowi art. 197 ust. pkt 1 ustawy z 20 lipca 2017 r. Prawo wodne.

Z artykułu dowiesz się:

  • Kiedy potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne?
  • Kto powinien wyremontować przepust?
  • Czy rolnik, który wyremontował na swój koszt przepust, może odpowiadać karnie?

Kto powinien wyremontować przepust?

Zgodnie art. 389 p...

Pozostało 72% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. czerwiec 2024 05:46