StoryEditorPORADY PRAWNE

Kiedy rodzeństwo nie ma prawa do zachowku po zmarłym bracie?

13.08.2023., 14:00h
Alicja MorozAlicja Moroz
Czy rodzeństwo będzie mogło domagać się zachowku, jeśli brat, który nie miał własnej rodziny, sporządził testament tylko na moją na rzecz?

Komu przysługuje prawo do zachowku?

Artykuł 991 Kodeksu cywilnego przewiduje, że zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym. W innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału.

Z artykułu dowiesz się:

  • Komu przysługuje prawo do zachowku?
  • Czy rodzeństwo zmarłego może domagać się zachowku?

Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, bądź w postaci świadczenia, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

Czy rodzeństwo zmarłego może domagać się zachowku?

Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 25 czerwca 2020 r. (sygn. akt: I NSNc 21/20), uprawnienia do zachowku przysługują ze względu na szczególny stosunek rodzinnoprawny łączący spadkodawcę z najbliższy...

Pozostało 35% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 06:53