StoryEditorPORADY PRAWNE

Rolnik chce podjąć pracę na część etatu. Czy musi powiadomić KRUS?

19.01.2024., 11:00h
Alicja MorozAlicja Moroz
Czy mogę podjąć pracę poza rolnictwem i nie zgłosić tego do KRUS? Chciałbym zachować ciągłość ubezpieczenia rolniczego. Mam obecnie możliwość dorobienia w firmie ochroniarskiej na 3/4 etatu.

Czy rolnik musi zgłosić do KRUS podjęcie pracy poza rolnictwem?

Niepoinformowanie KRUS o podjęciu pracy stałoby w sprzeczności z art. 37 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zgodnie z tym przepisem, rolnik jest obowiązany, nie czekając na wezwanie, w ciągu 14 dni zgłaszać Kasie osoby podlegające ubezpieczeniu w jego gospodarstwie. Musi też informować KRUS o okolicznościach mających wpływ na podleganie ubezpieczeniu i o zmianach tych okoliczności.

Z artykułu dowiesz się:

  • Czy rolnik może pracować poza rolnictwem na zasadzie umowy-zlecenia?
  • Kiedy rolnik traci ubezpieczenie społeczne KRUS?
  • Czy rolnik musi zgłosić do KRUS podjęcie pracy poza rolnictwem?

Fakt podjęcia pracy poza rolnictwem jest okolicznością mającą decydujący wpływ na podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników. Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę powoduje bowiem w każdym przypadku ustanie ubezpieczenia w KRUS. Wyraźnie wynika to z treści art. 7 i 16 wymienionej wyżej ustawy. Przewidują one, że rolniczym ubezpieczeniem nie może być objęta osoba podlegająca ubezpieczeniu społecznemu z innego tytułu.

Kiedy rolnik traci ubezpieczenie społe...

Pozostało 67% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 02:03