Jaki jest termin związany z ulgą podatkową od spadków i darowizn?archiwum
StoryEditorporady prawne

Utrata prawa do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn

29.06.2024., 12:00h
Alicja MorozAlicja Moroz
Mąż przepisał mi gospodarstwo w testamencie, ale sąd potwierdził jego ważność dopiero po czasie. Zgłosiłam się do urzędu skarbowego po 6 miesiącach, przez co odmówiono mi zwolnienia z podatku. Czy słusznie?

Kiedy upływa termin zwolnienia z podatku od spadków i darowizn?

Niestety, w opisanej sytuacji straciła Pani prawo do skorzystania ze zwolnienia z podatku przysługującego na podstawie art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Warunkiem skorzystania z niego jest zgłoszenie nabycia rzeczy lub praw majątkowych naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. Upływ tego terminu powoduje wygaśnięcie prawa do skorzystania ze zwolnienia.

Artykuł 4 ust. 2 wyżej wymienionej ustawy przewiduje, że jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie tego terminu, zwolnienie z podatku stosuje się, gdy nabywca zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu.

Pozostało 69% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 09:44