Zakup ciągnika rolniczego do gospodarstwa nie zawsze jest zwolniony z podatku PCC.Jan Józefowicz
StoryEditorporady prawne

Zakup ciągnika a podatek od czynności cywilno-prawnych

02.05.2024., 16:00h
Alicja MorozAlicja Moroz
Jestem rolnikiem ryczałtowym. Kupiłem używany ciągnik rolniczy. Sprzęt będzie wykorzystywany w prowadzeniu gospodarstwa rolnego. Czy słusznie kazano mi zapłacić podatek PCC w wysokości 2% ustalonej ceny?

Kiedy transakcja kupna-sprzedaży zwolniona jest z podatku PCC?

Transakcja powinna być zwolniona z podatku PCC. Zgodnie z art. 1 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają m.in. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Jednak na mocy art. 2 pkt 4 lit. b) tej ustawy, zwolnione z podatku są m.in. czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona z VAT z tytułu dokonania tej czynności.

Z artykułu dowiesz się:

  • Kiedy transakcja kupna-sprzedaży zwolniona jest z podatku PCC?
  • Czy rolnik na ryczałcie zwolniony jest z podatku VAT?
  • Kiedy nie może być mowy o zwolnieniu z podatku PCC?

Kiedy nie może być mowy o zwolnieniu z podatku PCC?

Zwolnienie to nie dotyczy:

  • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
  • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych....
Pozostało 57% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 07:50