Szkody łowieckie: rolników czeka rewolucja w zgłaszaniu i szacowaniu strat?Paweł Kuroczycki
StoryEditorSposób na szkody łowieckie

Szkody łowieckie: rolników czeka rewolucja w zgłaszaniu i szacowaniu strat?

06.01.2024., 18:34h
Rolnicy apelują o zmianę systemu zgłaszania, szacowania i wypłaty odszkodowań za szkody łowieckie. Mają pomysł, jak usprawnić to, co teraz mocno szwankuje.

Rolnicy od lat alarmują, że jest potężny problem ze szkodami łowieckimi. Mechanizm jest nieskuteczny i krzywdzący, a częste zmiany przepisów w tym zakresie źle wpływają na relację rolnik-myśliwy. Izby rolnicze mają jednak pomysł, na poprawę systemu zgłaszania, szacowania i wypłaty odszkodowań za te szkody wyrządzone przez zwierzęta. 5 stycznia Krajowa Rada Izb Rolniczych zaproponowała ministrowi rolnictwa wdrożenie tych rozwiązań.

Szkody łowieckie: rolnicy apelują o fundusz gwarancyjny

Chodzi o dwie kwestie. Po pierwsze rolnicy chcą wprowadzenia funduszu gwarancyjnego, który byłby finansowany ze środków budżetu państwa i kół łowieckich.

Będzie internetowe zgłaszanie szkód łowieckich?

Po drugie - izby rolnicze wnioskują o utworzenie ogólnopolskiego portalu internetowego służącego zgłaszaniu przez rolników szkód łowieckich. Jak by to miało działać? Otóż rolnik, zgłaszając szkodę na takim portalu, powinien wybrać województwo, powiat, gminę, miejscowość oraz numer działki na której wystąpiła szkoda oraz określić rodzaj szkody. Podawałby również swoje dane kontaktowe. Po zatwierdzeniu takiego zgłoszenia informacja o szkodzie powinna automatycznie trafić na skrzynkę odbiorczą koła łowieckiego, będącego dzierżawcą danego obwodu łowieckiego. Natomiast w przypadku terenów nie przydzielonych do obwodów łowieckich informacja wpłynęłaby na skrzynkę odbiorczą właściwego terytorialnie Zarządu Województwa.

- Uprości to całą procedurę zgłoszeń oraz pozwoli na uniknięcie sytuacji, w których koła łowieckie unikają przyjmowania zgłoszeń. W przypadku wdrożenia takiego systemu rolnik nie będzie musiał znać adresów łowczych kół posiadających obwody łowieckie na jego działkach, nie będzie musiał drukować odpowiednich formularzy służących zgłaszaniu szkód i nie będzie ponosił kosztów związanych z usługą pocztową odnośnie doręczenia zgłoszenia szkody. A przede wszystkim wyeliminuje to sytuację nie odbierania poczty i nie przyjmowania zgłoszeń przez koła – tłumaczy Wiktor Szmulewicz, szef Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Zdaniem rolników internetowe zgłaszanie szkód łowieckich należy wdrożyć pilnie, gdyż jest szansa, że znacząco usprawni proces zgłaszania i szacowania strat.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 08:04