Szamba nie można wywozić na pole m.in. kiedy ziemia jest nasycona wodą albo zamarzniętaMagdalena Szymańska
StoryEditorPORADY PRAWNE

Rolnicze wykorzystanie ścieków: kiedy można wywozić je na pole, a kiedy jest to zabronione?

21.12.2023., 11:00h
M. SzymańskaM. Szymańska
Temat ten nurtuje wielu rolników. Zastanawiają się, czy można je wywozić na pole, jakie wymagania trzeba spełniać. Kiedy za oknem śnieg i plucha, o wywozie szamba na grunty nie ma mowy. Jest to natomiast dobry czas, by zgłębić temat.

Aby rozwikłać tę zagadkę, trzeba przyjrzeć się prawodawstwu przygotowanemu przez kilka resortów. Chodzi tutaj o Program azotanowy, Prawo wodne oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków. Ponadto właściciele nieruchomości, którzy produkują ścieki, powinni mieć na uwadze ustawę z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g.).

Konieczna umowa

Ten akt prawny nakazuje, aby ci, którzy nie mają możliwości przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej, posiadali zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych. Jeśli w gospodarstwie jest przydomowa oczyszczalnia, nie ma ono obowiązku przyłączania się do sieci kanalizacyjnej. Ustawa narzuca również na właścicieli nieruchomości obowiązek pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości n...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. kwiecień 2024 11:12