pixabay
StoryEditorZMIANY W PRAWIE

Gdzie będą mogły powstawać farmy wiatrowe na wsi?

29.05.2023., 10:00h
Od 23 kwietnia obowiązuje ustawa z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw.

Gdzie mogą powstać fermy wiatrowe na wsi?

Nowelizacja wprowadziła zapis, według którego farmy wiatrowe będzie można budować w odległości nie mniejszej jak 700 m od zabudowań mieszkaniowych. Taka odległość to wynik poprawki do rządowego projektu nowelizacji wprowadzonej przez sejmową komisję ds. energii. Rządowy projekt zakładał odległość nie mniejszą jak 500 m. W ustawie zapisano, że w przypadku lokalizowania lub budowy budynku mieszkalnego albo budynku o funkcji mieszanej, na podstawie decyzji o warunkach zabudowy albo decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego albo lokalizowania takiego budynku na podstawie planu miejscowego odległość tego budynku od elektrowni wiatrowej wynosi nie mniej niż 700 m.

Z kolei w przypadku lokalizowania, budowy lub przebudowy elektrowni wiatrowej odległość tej elektrowni od budynku mieszkalnego albo budynku o funkcji mieszanej jest równa lub większa od dziesięciokrotności całkowitej wysokości elektrowni wiatrowej, chyba że plan miejscowy określa inną odległość, wyrażoną w metrach. Ta odległość nie może jednak być też mniejsza niż 700 m. Ponadto nowelizacja wprowadziła zasadę, że lokalizacja elektrowni wiatrowej następuje wyłącznie na podstawie planu miejscowego. Plan miejscowy, na podstawie którego ma być sytuowana elektrownia wiatrowa, powinien określać maksymalną całkowitą jej wysokość, maksymalną średnicę wirnika wraz z łopatami i maksymalną liczbę takich elektrowni.

Kto i kiedy musi ogłosić plan miejscowy?

Informację o podjęciu uchwały o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego, na podstawie którego ma być lokalizowana elektrownia wiatrowa, lokalni włodarze powinni ogłosić tak, aby mieszkańcy mogli się z nią zapoznać. Ważne, aby znalazła się w nim informacja, w jakiej formie, gdzie i w jakim miejscu i w jakim terminie można składać wnioski do planu miejscowego. Przy czym termin na zgłaszanie wniosków nie powinien być krótszy niż 21 dni od ogłoszenia.

Co więcej, wójt, burmistrz albo prezydent miasta gminy, w której mają być stawiane wiatraki, ma także obowiązek zorganizowania co najmniej jednej dyskusji publicznej w formie bezpośredniego spotkania oraz co najmniej jednej dyskusji publicznej prowadzonej za pomocą środków porozumiewania się na odległość. Na takich spotkaniach mieszkańcy powinni mieć możliwość zabierania głosu, zadawania pytań i składania uwag. Takie spotkania powinny być zorganizowane w terminie 30 dni od podjęcia uchwały o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego, na podstawie którego ma być lokalizowana elektrownia wiatrowa, a także jej strefy ochronne związane z ograniczeniami w zabudowie oraz zagospodarowaniu i użytkowaniu terenu.

Upubliczniony i poddany dyskusji publicznej powinien być też już projekt planu miejscowego, na podstawie którego ma być budowana farma wiatrowa. Projekt wraz z prognozą oddziaływania na środowisko ma być wystawiony do wglądu co najmniej przez 30 dni, jednak nie dłużej niż 45 dni. Po tym okresie mieszkańcy powinni mieć minimum 30 dni i maksymalnie 45 dni na wnoszenie uwag.

Magdalena Szymańska
fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 20:02