Dopłaty bezpośrednie 2025: kiedy ministerstwo zwróci rolnikom pieniądze?Canva
StoryEditorDopłaty bezpośrednie 2025

Dopłaty bezpośrednie 2025: kiedy rolnicy dostaną zwrot pieniędzy?

12.05.2025., 15:15h

Rolnicy czekają na obiecany przez ministerstwo rolnictwa zwrot kosztów za przygotowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie. Kiedy to nastąpi? Na jakiej zasadzie? Ile pieniędzy otrzyma rolnik?

Dopłaty bezpośrednie: ministerstwo rolnictwa obiecało rolnik zwrot pieniędzy

Trwa nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie. W tym roku rolnicy muszą płacić doradcom ODR za pomoc w przygotowaniu wniosku (w 2023 i 2024 roku usługa ta była bezpłatna). W kwietniu ministerstwo rolnictwa poinformowało jednak, że zwróci rolnikom pieniądze, które zapłacili za wypełnienie wniosku o dopłaty bezpośrednie. I chodzi nie tylko o ODR-y, ale w ogóle o wszystkie jednostki świadczące takie usługi, także z sektora prywatnego. Środki ma zwrócić rolnikom ARiMR na podstawie faktur. 

- Zwrot, ustalony na poziomie stawek przyjętych przez MRiRW dla ośrodków doradztwa rolniczego w roku 2024 i powiększony o 5 proc. wskaźnik inflacji, realizowany będzie na podstawie faktur wystawianych rolnikom przez firmy świadczące usługi doradcze (ODR, IR i inne podmioty) - poinformował resort. 

Resort rolnictwa zdecydował się na uruchomienie programu m.in. dlatego, że o bezpłatną usługę pomocy w wypełnianiu wniosków apelowały izby rolnicze. Argumentowały, że zniesienie bezpłatnej pomocy w wypełnianiu wniosków w roku, gdzie wprowadza się nowe ekoschematy i normę GAEC 2 jest nierozważne.

Kiedy ruszy nabór o zwrot pieniędzy za wnioski o dopłaty bezpośrednie?

Rolnicy zastanawiają się jednak, kiedy będą mogli odzyskać pieniądze. Co prawda nabór wniosków o dopłaty jeszcze trwa, ale już ponad 600 tys. gospodarzy złożyło dokumenty i ci, którzy korzystali z usługi doradczej chcieliby odzyskać poniesione koszty. Niestety, będą musieli uzbroić się w cierpliwość, bo prace nad uruchomienie programu zwrotów jeszcze trwają. 

- Obecnie w ministerstwie trwają prace legislacyjne nad nowelizacją odpowiednich przepisów - poinformował wiceminister rolnictwa Adam Nowak.

Ponad pół miliona rolników skorzystało z pomocy ODR

Przypomnijmy, że w poprzednim roku z darmowej pomocy ODR skorzystało ponad 500 tys. rolników, czyli aż ponad 40 proc. wszystkich ubiegających się o dopłaty. Pomoc w darmowej formule wpłynęła m.in. na lepsze przygotowanie wniosków o dopłaty. To z kolei skróciło czas pracy ARiMR nad wnioskami. 

Kamila Szałaj

image
Dopłaty bezpośrednie

Ekoschemat Dobrostan zwierząt: ministerstwo podało STAWKI dopłat za 2024 rok

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
04. grudzień 2025 21:27