Cena mleka runie w najbliższych czasie. Będzie niższa niż przed rokiemAndrzej Rutkowski
StoryEditorAnalitycy: czeka nas krach na rynku mleka

Eksperci: Cena mleka wkrótce runie. Będzie niższa niż przed rokiem

15.03.2024., 18:16h
Eksperci z Credit Agricole uważają, że cena mleka w najbliższych miesiącach będzie gwałtownie spadać i ostatecznie może być niższa niż w najgorszych miesiącach 2023 roku. Ale jeszcze w 2024 ma nastąpić odbicie. Jakie będą ceny mleka w najbliższym okresie?

Analitycy banku Credit Agricole przeanalizowali sytuacje na rynku mleka i przedstawili swoja prognozę dla tego sektora na najbliższy czas. Z ich prognoz wynika, że producentów mleka mogą czekać ciężkie chwile.

W ostatnim czasie najbardziej wzrosły ceny masła i serwatki

Jednak najpierw eksperci skupili się na analizie obecnej sytuacji na rynku. Jak wskazują, w ostatnim kwartale 2023 roku wzrosły ceny produktów mlecznych i wynikał głównie ze spadku dostaw mleka wśród głównych eksporterów produktów mlecznych, bo sam popyt był dość słaby.

Najsilniej zwiększyły się ceny masła – o ok. 24 proc. – oraz serwatki, która zdrożała o ok. 23 proc. W efekcie doszło do ponownego wzrostu relacji cen tłuszczu mlecznego i białka odzwierciedlanej różnicą pomiędzy cenami masła i odtłuszczonego mleka w proszku.

Spodziewany wzrost produkcji mleka w UE i USA wpływa na spadki cen mleka

– W ostatnich miesiącach mamy do czynienia z korektą i ponownym spadkiem cen. W naszej ocenie wynika to z poprawiających się perspektyw produkcji mleka wśród największych światowych eksporterów produktów mlecznych, przy jednoczesnym utrzymującym się słabym światowym popycie – można przeczytać w AgroMapie „Wiosna 2024” opracowanej przez Credit Agricole.

Analitycy podkreślają, że obecnie rynek będzie coraz bardziej zwracać uwagę na sytuacje podażową w Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych Ameryki. A wszystko wskazuje na to, że podaż mleka może rosnąć w obu obszarach.

– Utrzymująca się nadal relatywnie wysoka opłacalność produkcji mleka wynikająca z wysokich cen skupu mleka w warunkach niskich cen pasz stanowi w naszej ocenie impuls do zwiększania jego dostaw. Głównym czynnikiem ryzyka dla takiego scenariusza jest ewentualne pogorszenie się warunków agrometeorologicznych w najbliższych miesiącach – zaznaczają ekonomiści.

Przy czym warto zaznaczyć, że wielu rolników prowadzących gospodarstwa mleczne ma zupełnie inne zdanie co do tej „relatywnie wysokiej opłacalności produkcji mleka”.

Niski popyt na produkty mleczarskie w Chinach wpływa na ceny mleka na całym świecie

Analitycy banku Credit Agricole wskazują, że głównym źródłem spowolnienia światowego popytu na produkty mleczne są mniejsze zakupy z Chin, których wolumen wyrażony w ekwiwalencie mleka obniżył się w pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 r. aż o 7 proc.

– Przyczyną niższych zakupów ze strony Chin jest spowolnienie popytu wewnętrznego w tym kraju, jak również rosnąca wewnętrzna produkcja mleka, która w ostatnich 5 latach zwiększyła się o ponad 30 proc. – wyjaśniają ekonomiści.

image
Ceny zbóż

Analitycy: pszenica i kukurydza zdrożeją. Jakie będą ceny zbóż w 2024 roku?

Jakie będą ceny mleka w 2024 roku?

Autorzy AgroMapy uważają, że ceny produktów mleczarskich będą spadać aż do III kwartału 2024 r. Jednak na przełomie III i IV kwartału 2024 r. powinno dojść do odwrócenia trendu i wzrostu cen produktów mlecznych. Ma to wynikać głównie z ożywienie popytu na nabiał zwłaszcza w samej Europie

– W konsekwencji oczekujemy, że cena skupu mleka w Polsce w najbliższych miesiącach będzie kształtować się w trendzie spadkowym, przy czym lokalnie czynnikiem ograniczającym skalę spadku cen pozostanie wysoka konkurencja o surowiec pomiędzy mleczarniami – uważają analitycy Credit Agriocle.

Analizując wykres opracowane przez bankowców można uznać, że najgorsza sytuacja będzie w maju i czerwcu 2024 roku, kiedy to średnia cena mleka (wg GUS) może spaść aż do 1,80 zł za litr. To poziom jeszcze niższy niż w fatalnym II kwaratale 2023 roku.

Jednak początek III kwartału 2024 r. ma przynieść szybkie odbicie i ceny mleka w skupie powinny znacznie wzrosnąć – do 2,10 zł/ litr na koniec 2024 roku. Ceny mleka mają także znacznie rosnąć w II połowie 2025 r aż do poziomu 2,40 zł/litr.

image
prognoza cen skupu mleka w Polsce wg Credit Agricole
FOTO: Credit Agricole

Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. kwiecień 2024 09:56