Ceny jabłek deserowych wyższe o 100%. Jakie prognozy na ten sezon?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorRynek owoców

Ceny jabłek deserowych wyższe o 100%. Jakie prognozy na ten sezon?

27.04.2024., 15:30h
Sytuacja na rynku owoców jest zmienna. Choć zmalał import mrożonych malin z Ukrainy do Polski, to wzrósł do innych państw UE. Jakie będą ceny owoców w 2024?

2-krotny wzrost cen jabłek w skupie

W analizie rynkowejj opracowanej przez PKO Bank Polski, można przeczytać, że w marcu 2024 roku średnia cena skupu jabłek deserowych była ponad 2-krotnie (+104%) wyższa niż przed rokiem. Taka sytuacja może wynikać ze spadku zapasów tych owoców w UE. 

O czym jeszcze przeczytyasz w artykule?

Jakie są zapasy jabłek w Europie?

Jak wynika z analizy sektorowej przygotowanej przez PKO Bank Polski, początek roku 2024 wykazał zmniejszenie zapasów jabłek w Europie. Dane zgromadzone przez WAPA wskazują, że w marcu br. były one niższe o 2,2% w porównaniu do analogicznego okresu roku 2023. Do tego stanu przyczyniło się m.in. zmniejszenie stanów magazynowych w Polsce o 7,7%, przy jednoczesnym ich wzroście we Włoszech wynoszącym ok. 10%. W minionym miesiącu zmniejszyły się również zapasy w Niemczech o ok. 25% w stosunku do analogicznego okresu roku 2023. W ujęciu wolumenowym był to drugi spadek zaraz po Polsce.

Mniejszy eksport jabłek i owoców

Jak wynika z danych zgromadzonych przez Główny Urząd Statystyczny, pierwsze półrocze sezonu 2023/2024 wykazało spadek eksportu jabłek o 5,4% w porównaniu do roku 2023 z powodu niższej podaży w kraju. Z powodu wysokiego zapotrzebowania na jabłka w UE, umocniła się ich sprzedaż na te rynki. Wyraźnie wzrósł eksport jabłek do Niemiec. Drugim rynkiem zbytu w tym okresie był Egipt pomimo spadku sprzedaży o 45% w porównaniu do roku poprzedniego, który był efektem wysokich cen. Wyhamowała również sprzedaż jabłek do Indii, choć na początku sezonu była dynamiczna, co jest wiązane z trudnościami w wysyłce towarów przez Morze Czerwone.

Spadek importu malin mrożonych z Ukrainy

To, co powinno ucieszyć polskich producentów malin, to informacja, że w okresie od lipca 2023 r. do lutego 2024 r. zmniejszył się import malin mrożonych z Ukrainy do Polski i to o 17,5% w stosunku do roku 2023, wynosząc 17,7 tys., podczas gdy w analogicznym okresie poprzedniego roku było to prawie 40%. Nie zmienia to jednak faktu, że na terenie UE import mrożonych malin z Ukrainy wzrósł o 12% w porównaniu do roku 2023.

Większy import truskawek z Egiptu w UE

Jak się okazuje, w okresie od lipca 2023 do lutego 2024 wyraźnie wzrósł również unijny import mrożonych truskawek. Z danych zgromadzonych przez Eurostat wynika, że osiągnął on rekordowy poziom 88 tys. t, plasując Egipt w roli największego dostawcy mrożonych truskawek w UE. Spadkowi o 5,2% w porównaniu rok do roku uległ natomiast eksport polskich, mrożonych truskawek, co było efektem spadku produkcji w Polsce.

– Rosnąca konkurencja międzynarodowa, mniejsza dostępność pracowników do zbiorów i zwiększające się koszty pracy sprawiają, że krajowa produkcja mrożonych truskawek kurczy się – czytamy w raporcie.

Jakie są prognozy dla rynku jabłek w Polsce?

Z analizy przeprowadzonej przez ekspertów Banku PKO wynika, że wysoki popyt na rynku UE będzie wspierał ceny jabłek w Polsce do końca pierwszego półrocza 2024. Analitycy zaznaczają również, że istnieje ryzyko wystąpienia sporych strat w zbiorach z powodu przymrozków, z którymi mierzą się rolnicy w ostatnich dniach. Możliwe są również spadki cen owoców jagodowych i przetworów z nich wykonanych z powodu wysokiej konkurencji międzynarodowej.

image
Pomoc po przymrozkach

Przymrozki niszczą zbiory. Czy będą rekompensaty?

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: PKO BANK Polski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. maj 2024 05:28