Eksport soi z UkrainyJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorEksport soi

Gigantyczny wzrost eksportu ukraińskiej soi do UE. Jakie są jej ceny?

05.12.2023., 14:30h
Od kilku miesięcy obserwowany jest drastyczny wzrost eksportu ukraińskiej soi na europejski rynek. Tylko w listopadzie 2023 r. z Ukrainy do państw członkowskich Unii Europejskiej wjechało łącznie 425 tys. t soi. Co to oznacza dla produkcji soi w UE?

Gigantyczny eksport soi z Ukrainy na Europę

Jak wynika z informacji opublikowanych przez portal landlord.ua, do 20 listopada br. z Ukrainy zostało wyeksportowanych 425 tys. t soi. Informacja o niemalże rekordowej ilości wyeksportowanego, ukraińskiego zboża pojawiła się podczas cotygodniowej odprawy, organizowanej przez ośrodek analityczny spółdzielni rolniczej „PUSK”, która została utworzona na terenie Ogólnoukraińskiej Agencji Rolnej Rada (VAR).

Eksport soi do Europy podwyższa cenę śruty sojowej

Każdy wzrost eksportu zbóż musi nieść ze sobą skutek. Okazuje się, że obecnie zakontraktowana ilość soi na grudzień br. wynosi 500 tys. t. Ukraińska soja jest oczywiście tańsza i ma to znaczący wpływ na zainteresowanie zakupem przez podmioty zajmujące się produkcją pasz. Najwięcej ukraińskiej soi trafia na rynki europejskie, eliminując jednocześnie oferty sprzedaży przedstawiane przez amerykańskich i brazylijskich eksporterów, które są o 40-50 dolarów droższe od tych, które proponuje Ukraina. Zwiększony eksport soi z Ukrainy przełożył się na wzrost cen śruty sojowej w Europie i to aż o 120 dolarów za tonę. Ukraińskie media podają, że widzą również zainteresowanie ich soją na rynku tureckim, w związku z czym przypuszczają, że końcówka roku 2023 może okazać się rekordowa dla eksportu tego ziarna.

Jakie są ceny soi w portach Odessy?

Z informacji opublikowanej przez portal landlord.ua wynika, że orientacyjne ceny soi w portach Odessy wahają się w graniach od 410 do 415 dolarów za tonę, przy czym ilość od 200 do 300 ton może być sprzedana za 425 dolarów.

Dlaczego produkcja soi w Ukrainie wzrasta?

Ukraińcy stawiają na produkcję soi ze względu na jej niewygórowane wymagania uprawy. Jest to roślina, która doskonale sprawdza się zarówno jako poprzednik, jak i następca popularnych zbóż. Ponadto koszty suszenia soi nie są wysokie, a przechowywanie i transport nie wymagają dużego nakładu pracy. Za uprawą tej rośliny przemawia również to, że jest zorientowana na eksport.

Ukraina przestrzega zmian w prawodawstwie UE

O tym, że produkcja soi stanowi jeden z pionów ukraińskiej produkcji roślinnej mówił podczas odbywającego się w maju br. pierwszego szczytu non-GMO „Wzmocnienie i ochrona rynku na non-GMO” Pierwszy Wiceminister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Taras Wysocki. Polityk powiedział wówczas o tym, że Ukraina jako kandydat do UE przestrzega najnowszych zmian w prawodawstwie UE. W związku z tym Wysocki poinformował, że w roku 2022 aż 658 tys. t soi na Ukrainie uzyskało certyfikat soi zrównoważonej, niezawierającej GMO, co jest potwierdzeniem zgodności nasion z unijnymi przepisami dotyczącymi ochrony roślin i redukcji gazów cieplarnianych. Ponadto Wysocki podkreślił, że osiągnięcie takich wyników było możliwe dzięki realizacji Programu Partnerstwo Białkowe, którego głównym celem jest stymulowanie zrównoważonej produkcji nasion soi non-GMO.

image
Import z Ukrainy

Słowacja wprowadza zakaz importu 14 produktów z Ukrainy. Co na liście?

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: landlord.ua, minagro.gov.ua

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. luty 2024 21:12