Ukrainy nie da się obecnie sklasyfikować jako potęgi w produkcji mleka. Jednak dla państwa, które posiada doskonałe warunki do hodowli, osiągnięcie znaczącego wolumenu wytwarzanego mleka wcale nie musi być trudnym zadaniem.
StoryEditorAnalizy rynkowe

Jak przystąpienie Ukrainy do UE wpłynie na polskie mleczarstwo?

24.11.2023., 15:00h
Z końcem października toczyły się rozmowy na temat umowy o wolnym handlu, która miałaby być zawarta pomiędzy Unią Europejską a Australią. Zakończyły się one fiaskiem i raczej długo nie będą wznowione. Poszło przede wszystkim o producentów wołowiny, którzy nie mieli zamiaru dopuścić znacznych ilości produktów z Oceanii na europejski rynek. Jednak po stronie australijskiej pojawiły się również akcenty związane z produkcją mleka.

Australia: system oznaczeń geograficznych ogranicza konkurencyjność producentów mleka

O ile w przypadku cukru czy produktów mięsnych osią sporu jest sam produkt, tak w przypadku mleka spory z australijskimi producentami dotyczą nazewnictwa. Od lat Australijczycy uważają, że Unia Europejska stosuje praktyki ograniczające konkurencyjność, wykorzystując przy tym system oznaczeń geograficznych. Rzecz w tym, że chociażby sery jak feta czy parmezan, które objęte są unijną ochroną, produkuje się właściwie na całym świecie. Niestety, z nie mogą być one eksportowane. Tak jest między innymi w przypadku Australii, ale również Stanów Zjednoczonych czy Brazylii. Unia Europejska nie ma zamiaru odstępować od wypracowanego przez siebie systemu, który udało się z sukcesem wdrożyć do znacznej części międzynarodowego prawodawstwa.

Oznaczenia geograficzne forsowane są przy okazji zawierania właściwie wszystkich umów i porozumień przez Unię Europejską. Ostatnio wraz z nimi pojawiają się również kwestie związane z dobrostanem zwierząt i zrównoważonym rozwojem. Bez wątpienia, wkrótce odegrają one istotną rolę przy negocjacjach z Indiami czy...

Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. luty 2024 22:52