Spada cena pszenicy, a Euro 2024 nie ożywiło rynku trzody. Raport rynkowyElewarr
StoryEditorRaport rynkowy 14.06.2024

Spada cena pszenicy, a Euro 2024 nie ożywiło rynku trzody. Raport rynkowy

14.06.2024., 18:00h
Nie mamy dobrych wiadomości z rynków rolnych. Spadają ceny pszenicy zarówno na giełdzie Matif, jak i w skupach. I to pomimo prognoz spadku produkcji zboża. Hodowcy trzody chlewnej liczyli na to, że Euro 2024 w Niemczech ożywi popyt na wieprzowinę, ale ceny świń nie rosną. Jaka jest sytuacja na rynkach rolnych w połowie czerwca?

Ceny pszenicy spadają w skupach i na giełdzie

Pomimo tego, że na rynku nie ma nadpodaży ziarna a raport USDA opublikowany 12 czerwca obniżył globalne zapasy końcowe pszenicy na ten sezon w stosunku do raportu majowego, o około 1 mln t do 231,6 mln t, to na giełdzie Matif w Paryżu pszeńca tanieje.

Pszenica taniej jest też na krajowym podwórku, pomimo tego, że już nikt nie mówi, że magazyny nadal są zasypane ziarnem. W skupach spokój, eksporterzy chętnie kupiliby towar, ale po atrakcyjnej cenie, bo na taki chętnych nie brakuje.

Spadnie produkcja pszenicy w UE, Rosji i Ukrainie

Amerykanie wskazują także na niższą produkcję pszenicy w nowym sezonie w stosunku do raportu majowego. Spośród największych eksporterów zredukowano produkcję pszenicy głównie w Rosji z 88 do 83 mln t oraz w Ukrainie z 21 do 19,5 mln t i w UE z 132 do 130,5 mln t, co wpłynie negatywnie na ich potencjał eksportowy oraz końcowy stan zapasów. W dłuższej perspektywie nie powinno być więc tanio.

Z raportu USDA  wynika, że w miarę zmniejszania się światowych dostaw i wzrostu cen, w niektórych krajach pszenica przeznaczona na paszę staje się mniej konkurencyjna. Handel światowy tym zbożem również się kurczy, niższy eksport z Rosji i Ukrainy tylko częściowo jest kompensowany przez wzrost w UE i Stanach Zjednoczonych. Prognozowane globalne zapasy końcowe na sezon 2024/2025 zostaną obniżone o 1,3 mln ton do 252,3 mln ton, głównie z powodu zmniejszonych zapasów w UE.

Spadnie też produkcja kukurydzy

USDA prognozuje, że światowa produkcja kukurydzy na sezon 2024/2025 będzie o 1,4 mln ton niższa. Prognozy dla USA pozostawiono na niezmienionym poziomie, co jest bardzo ważne, ze względu na to, że są one potęgą w jej produkcji, przez co wpływają na ceny światowe. Wzrosty produkcji w przypadku Ukrainy został częściowo skompensowany spadkiem prognoz dla Rosji.

USDA w czerwcowym raporcie zredukował również produkcję jęczmienia, dotyczy to UE, Argentyny, Rosji i Ukrainy, które częściowo zrównoważy wzrost prognozowany dla Australii.

W nowym sezonie zwiększy się eksport kukurydzy z Ukrainy, a spadnie tej rosyjskiej 

Według USDA, główne zmiany w handlu światowym w sezonie 2024/2025 obejmują większy eksport kukurydzy z Ukrainy, ale redukcję w przypadku Rosji. Eksport jęczmienia w sezonie 2024/25 zostanie obniżony w przypadku Argentyny, Rosji i UE, ale zwiększony w przypadku Australii. Ponadto zwiększy się import jęczmienia do Chin.

Ukraińcy z kolei podają dane, z których wynika, że w okresie styczeń-maj br. ich porty przeładowały 45,8 mln ton towarów rolnych, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w 2023 r. Urząd Ukraińskich Portów Morskich pracuje obecnie nad rozszerzeniem zakresu przewozów towarowych i przywróceniem transportu kontenerowego i promowego. Analitycy rynkowi ciągle jednak podają sytuację w portach Czarnomorskich jako tę, która może w każdym momencie zdestabilizować sytuację na rynku zbóż. Ukraina nie ma już jednak prawie ziarna z sezonu 2023/2024. Podobnie, jak Rosja jest bardziej aktywna w eksporcie na początku sezonu, stąd konkurencja o rynki zbytu będzie wtedy silniejsza, co może przełożyć się na ceny giełdowe.

Jakie są kontrakty na rzepak?

Ceny kontraktów lipcowych na rzepak zawieranych na początku tygodnia na warunkach krajowych wahały się od 1860 do 1960 zł/t, na niemieckich 1920–1925 zł/t. Przy zawieraniu kontraktów na warunkach niemieckich warto mieć na uwadze, że dopłata należy się dopiero po przekroczeniu zaolejenia na poziomie 40%, którego jest się tak naprawdę pewnym dopiero po zbiorze.

Euro startuje, a ceny tuczników stoją w miejscu lub nieco spadają

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej nie pobudziły na tyle popytu na wieprzowinę, by skłonić rynek do podwyżek skupu żywca wieprzowego, ale dały gwarancję na utrzymanie jej na stałym poziomie przez kolejny tydzień. Stąd niemiecka duża giełda utrzymała cenę na poziomie 2,2 euro/kg w klasie E. Na krajowym podwórku dało to impuls do nieznacznego obniżenia dolnego pułapu cen.

Ceny prosiąt w Danii utrzymano też na ubiegłotygodniowym poziomie. W kraju podobnie.

Ceny paliw zaczną wkrótce rosnąć?

Niektórzy dystrybutorzy zgłaszają, że mają już nowe dostawy nawozów, ale nie ma nowych cen. Inni z kolei pod wpływem medialnych impulsów, że drożeje, podnieśli lekko ceny nawozów azotowych.

Jak donosi epetrol.pl, wzrost cen surowca na giełdach naftowych i osłabienie złotówki w relacji do amerykańskiego dolara już niedługo mogą zatrzymać przecenę na stacjach paliw w Polsce. Na razie spadkowa seria jest jeszcze kontynuowana, a szczególne powody do zadowolenia mają kierowcy tankujący autogaz. Analitycy przewidują, że Pb 95 w najbliższym tygodniu będzie kosztować 6,35-6,47 zł/l, ON – 6,39–6,51 zł/l a autogaz – 2,65-2,72 zł/l.

Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 03:37