Susza napędza wzrost cen zbóż. A dystrybutorzy obniżają ceny nawozów. Raport z rynków rolnychMadalena Szymańska
StoryEditorRaport rynkowy z 23.06.2023

Susza napędza wzrost cen zbóż. A dystrybutorzy obniżają ceny nawozów. Raport z rynków rolnych

23.06.2023., 19:10h
W skupach zbóż praktycznie zamarł ruch. Za to o wiele więcej dzieje się w przypadku cen zbóż. Te wyraźnie rosną ze względu na suszę, które dotyka nie tylko Polskę, ale też inne państwa UE. Co ciekawe, spadają ceny nawozów. Jaka jest sytuacja na rynkach rolnych 23 czerwca?

W skupach spokojnie, ceny zbóż w grę

Na krajowym rynku zbóż kolejny tydzień bez dużego ruchu w skupach, ale ze wzrostem cen zbóż. Niektóre skupy mają przerwę technologiczną i zawiesiły przyjmowanie towaru do początku lipca. Bez wątpienia wzrost cen jest spowodowany informacjami napływającymi nie tylko z Europy, ale także zza Oceanu o szkodach spowodowanych brakiem opadów.

Susza doskwiera nie tylko Polsce, ale także krajom Skandynawskim oraz Hiszpanii. Swoje prognozy zbiorów ostatnio zredukowały także Niemcy, gdzie po bardzo wilgotnym maju, na sporej części krajów czerwcu zagościła susza. Będzie ona dotkliwa, zwłaszcza dla upraw, które schodzą z pól później, czyli np. pszenicy ozimej, kukurydzy. 

W porównaniu z szacunkami z poprzedniego miesiąca zredukowano poziom zbiorów o 1,2 mln ton w przypadku zbóż i około 200 tys. ton w przypadku rzepaku. Warto zaznaczyć, że Niemcy to liczący się dla Polski partner handlowy w handlu zbożami i rzepakiem. Czas pokaże, czy straty w plonach w regionie Morza Bałtyckiego i na Półwyspie Iberyjskim zrekompensują zapowiadane wysokie zbiory w południowo-wschodniej Europie.

Czy uda się zwiększyć wysyłkę zboża z Ukrainy przez Morze Czarne i Dunaj?

Niestety jak bumerang powraca problem przedłużenia umowy zbożowej przez Morze Czarne, która obowiązuje do 18 lica. Rosjanie coraz bardziej dają do zrozumienia, że tym razem nie zgodzą się na jej przedłużenie. Chodzi głównie o to, że choć mogą oni eksportować swoje produkty rolne oraz nawozy, ale utrudniają im to nałożone na ich kraj sankcje, które zakłócają przepływ płatności, ubezpieczenie przesyłek oraz logistykę.  

Tymczasem Węgry oraz Polska uważają za konieczne jest rozszerzenie Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego, gdyż zmniejszyłoby to presję na szlaki lądowe eksportu ukraińskich produktów rolnych, a co za tym idzie na rynki wewnętrzne krajów UE. Będąc z wizyta w Polsce węgierski minister rolnictwa uzyskał mandat od naszego szefa resortu rolnictwa do negocjacji ze stroną turecką w sprawie otwarcia nowych szlaków morskich dla eksportu ukraińskiego zboża poza istniejącymi trzema portami czarnomorskimi.

Jak pisaliśmy przed tygodniem, Ukraiński Związek Zbożowy kontynuuje prace nad rozszerzeniem możliwości eksportu ukraińskiego zboża przez Dunaj. Chodzi o zorganizowanie przeładunków z barek ze zbożem na duże statki typu Panamax oraz możliwość zmiany kierunku wejścia i wyjścia z ukraińskich portów na Dunaju tak by barki wpływały do załadunku przez ukraińskie ujście Bystre i wypływały na Morze Czarne przez rumuński Kanał Sulina jak również wykorzystanie większych statków mogących przepłynąć przez Kanał Suliński. Realizacja tych planów przyczyniłaby się do szybkiego wzrost wolumenu eksportu, zniesienia ograniczeń co do wielkości statków i ich zanurzenia, brak kolejek do cumowania, tworzenie partii zboża do przeładunku z kilku portów naddunajskich jednocześnie. Rumunia zwiększyłaby jednocześnie wpływy z opłat portowych.

Ziszczenie się tego scenariusza byłoby przy okazji korzystne dla polskich rolników, bo mogłoby ograniczyć napływ towarów rolnych z Ukrainy.

Ubojnie liczą koszty, ale ceny świń są stabilne

Na krajowym rynku żywca wieprzowego, można odnieść wrażenie, że podwyżki cen świń w zdecydowanej części kraju wyhamowały. To wynik wysokich kosztów z jakimi muszą borykać się ubojnie. Nasza waluta jest obecnie na tyle silna, że od eksportu bardzie opłacałby się import, aczkolwiek biorąc pod uwagę spadek produkcji żywca wieprzowego w całej Unii, może być problem z pozyskaniem dostawcy, co przemawia z kolei na korzyść naszych producentów.

W Niemczech kolejny tydzień z rzędu cena na dużej giełdzie utrzymuje się na poziomie 2,43 euro/kg wbc w klasie E. Nie zmieniła się też cena tuczników w Danii. Brak podwyżek związany jest także z tym, że na rynkach poza Unią, ceny wieprzowiny są niższe, co związane jest głównie z ekspansją eksportowa Brazylii.

Podczas gdy Unia Europejska traci udziały w rynku światowym z powodu ograniczonej podaży trzody chlewnej i wysokich cen mięsa, dzięki rosnącej produkcji i konkurencyjnym cenom zyskuje nie tylko Brazylia, ale i Stany Zjednoczone.

W porównaniu do ubiegłego tygodnia, ceny żywca wołowego nie zmieniły się.

Bez zmian pozostały także ceny zarówno importowanych, jak i krajowych warchlaków.

Ceny nawozów azotowych ponownie w dół

Dystrybutorzy nawozów, którzy nie zdecydowali się na obniżki cen nawozów azotowych powoli się uginają i wprowadzają je do swoich cenników. W przestrzeni publicznej pojawia się też coraz więcej informacji o napływie do Polski tańszych nawozów azotowych z Rosji.

Jak informuje epetrol.pl, w przyszłym tygodniu litr benzyny bezołowiowej 95, powinien kosztować 6,39–6,51 zł/l, ON – 6,11–6,24 zł/l a LPG – 2,84 – 2,91 zł/l. Podobnie jak rok temu, także teraz sieci stacji paliw przygotowały promocje dla swoich klientów.

Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 19:55