Darmowe nawozy dla rolników. Ale tylko tych z UkrainyPaweł Mikos/Canva
StoryEditorNawożenie

Darmowe nawozy dla rolników. Ale tylko tych z Ukrainy

14.06.2024., 11:00h
Rolnicy z Ukrainy dostaną nawozy za darmo. Wszystko za sprawą programu pomocy w ramach USAID. Ile ton będzie im przysługiwało?

Program USAID AGRO dla rolników z Ukrainy 

Inicjatywa USAID AGRI-Ukraina powstała w ramach programu USAID AGRO. Jednym z jego głównych założeń jest dystrybucja darmowych nawozów mineralnych na terytorium Ukrainy. W czasie trwania projektu w latach 2023-2024 nawozy trafiły do ponad 14 tys. ukraińskich rolników.  

Dlaczego ukraińscy rolnicy dostaną nawóz za darmo? 

Rolnicy z Ukrainy specjalizujący się w produkcji zbóż i roślin oleistych korzystają z programu realizowanego w ramach USAID, w ramach którego otrzymują darmowe nawozy mineralne.  

Jak poinformował portal Latifundist, planowane jest przekazanie ok. 6,6 tys. t mocznika dla rolników z Ukrainy. Każdy z nich otrzyma od 1 do 2 t nawozu.  

Ilość, którą otrzymają, jest zależna od powierzchni upraw. Rolnicy gospodarujący na areale od 5 do 25 ha dostaną po 1 t nawozu bez względu na to, czy ziemia w całości należy do nich, czy stanowi dzierżawę. Natomiast beneficjenci obrabiający od 25 do 500 ha będą mogli liczyć na 2 t darmowego nawozu. Wydane nawozu muszą bezwzględnie zostać przeznaczone na uprawę zbóż i roślin oleistych. 

Którzy rolnicy z Ukrainy dostaną nawóz za darmo? 

Nawóz za darmo w ramach programu USAID AGRO otrzymają rolnicy z regionów przyfrontowych i wyzwolonych, którzy gospodarują na areałach od 5 do 500 ha.  

Grunty, na których prowadzą uprawy, muszą znajdować się w następujących obwodach: 

  • dniepropietrowskim, 
  • donieckim, 
  • ługańskim, 
  • zaporożskim, 
  • sumskim, 
  • charkowskim, 
  • chersońskim, 
  • czernihowskim. 

Wsparcie nie będzie przysługiwało gospodarzom z terytoriów czasowo okupowanych. 

Oprac. Justyna Czupryniak 

Źródło: Latifundist.com 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. lipiec 2024 21:07