Dopłaty do nawozów: termin 31 marca dyskryminuje wielu rolników.Sierszeńska/arch. Topagrar
StoryEditorDOPŁATY DO NAWOZÓW NIE DLA WSZYSTKICH

Dopłaty do nawozów: wielu rolników nie dostanie pieniędzy. "Zapłaciłem tyle samo, a stracę 30 tys. zł"

28.04.2023., 18:54h
Rolnicy, którzy kupili nawozy po 31 marca nie dostaną dopłat. Z pomocy zostanie wykluczonych wiele gospodarstw, które nabyły nawozy w kwietniu np. pod kukurydzę lub dopiero je zamówią. - Dlaczego ktoś, kto kupił nawozy przed 31 marca ma dostać dopłatę, a ja nie? Przecież zapłaciłem tyle samo! - denerwuje się rolnik. I trudno mu się dziwić, bo przez wymysły ministerstwa rolnictwa straci 30 tys. zł.

Rząd zapowiedział kontynuację programu dopłat do nawozów. Wsparcie otrzymają rolnicy, którzy kupili nawozy między 16 maja 2022 r. a 31 marca 2023 r. Otrzymają 500 zł do hektara upraw rolnych oraz 250 zł do hektara łąk i pastwisk. Na to wsparcie, które obejmie gospodarstwa do 300 ha, rząd przeznaczył 4,7 mld zł.

Rolnik straci 30 tys. zł przez wymysły ministerstwa rolnictwa

Ale niestety nie wszyscy otrzymają dopłaty. Wielu rolników, m.in. producentów kukurydzy, zakupiło nawozy już po 31 marca, bo dopiero rozpoczynają siewy. W takiej sytuacji jest Nasz Czytelnik, który zamówił cały samochód fosforanu, a kolejne nawozy będzie dopiero kupował.

- Dziś mi przywiozą 24 tony fosforanu. Ale nie dostanę nawet złotówki dopłaty, mimo, że zapłaciłem za nawozy 3500 zł/t. Wieloskładnikowe nie staniały tak jak azotowe. Niestety, nikt w rządzie nie wziął pod uwagę tego, że producenci kukurydzy zaopatrują się w nawozy właśnie w kwietniu. Więc i ja, i moi sąsiedzi zostaliśmy teraz na lodzie – denerwuje się rolnik, który uprawia 60 ha kukurydzy.

Trudno się dziwić jego frustracji, bo przez widzimisię urzędników, którzy wskazali taki, a nie inny termin straci 30 tys. zł.

Dopłaty do nawozów: termin 31 marca dyskryminuje wielu rolników. "Zapłaciłem tyle samo"

A termin ten faktycznie jest zastanawiający. Przecież ostatnia obniżka cen nawozów przez Grupę Azoty miała miejsce 17 marca. W przypadku NPK był to 24 marca. I od tego czasu cenniki się nie zmieniły. Więc skąd data 31 marca? O to zapytaliśmy ministerstwo rolnictwa, bo ewidentnie termin ten jest dyskryminujący dla wielu gospodarstw. A przecież z uzasadnienia do rozporządzenia wynika, że dopłaty mają zrekompensować rolnikom wysokie ceny nawozów. Tylko dlaczego nie wszystkim?

- Płacę za te nawozy krocie. Dlaczego ktoś, kto kupił nawozy już po obniżce, ale przed 31 marca ma dostać dopłatę, a ja nie? Przecież zapłaciłem tyle samo! To jest skłócanie rolników. Ministerstwo powinno uwzględnić, że wielu rolników teraz kupuje nawozy. Pod kukurydzę idzie ich więcej niż pod zboża. W pszenicy czy pszenżycie można sobie dawkować, a w kukurydzy sypie się wszystko na raz – mówi nam Nasz Czytelnik.

Dopłaty do nawozów rolnicy dostaną dopiero jesienią

Kolejną kwestią, która budzi wśród rolników kontrowersje jest fakt, że termin naboru wniosków na dopłaty do nawozów upływa dopiero 14 lipca 2023 roku. To oznacza, że wypłata pieniędzy nastąpi późnym latem lub jesienią.

- Nam pieniądze potrzebne są teraz. Nadal nie sprzedałem zboża. Nie wiem, czy się wyrobię do 15 czerwca, bo firmy skupowe ciągle przesuwają terminy odbioru. Więc te dopłaty nawozowe to jedyny zastrzyk gotówki na jaki liczyłem. Myślałem, że nabór i wypłata pieniędzy ruszą od razu. A tu się wszystko przeciąga. Jak zwykle w telewizji naopowiadają, że dadzą rolnikom 10 mld zł, a w praktyce ja zobaczę z tego marny grosz nie wiadomo kiedy – żali się inny rolnik, pan Jacek, który na Mazowszu uprawia zboże i buraki.

Czy będą dopłaty do mocznika bez inhibitora i do RSM?

Rolnicy denerwują się także, że dopłaty nie będą przysługiwać do mocznika w formie płynnej, granulowanego bez inhibitora ureazy i do RSM. Ale tu akurat mamy dobra wiadomość: minister rolnictwa Robert Telus obiecał protestującym w Szczecinie rolnikom, że do tych nawozów też będą dopłaty. Zostało to zapisane w protokole negocjacyjnym między rolnikami a MRiRW. Teraz czekamy na stosowane zmiany w rozporządzeniu.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2024 13:16