Sprzedaż i zyski polskiego mleczarstwa spadają. A Indie zwiększają produkcję mlekaEnvato + archiwum
StoryEditorZłe sygnały z rynku mleka

Sprzedaż i zyski polskiego mleczarstwa spadają. A Indie zwiększają produkcję mleka

01.04.2024., 14:00h
Wartość sprzedaży polskich mleczarni spadł o ponad 10%, a przychody z eksportu spadły o niemal 7%. Co gorsza w pierwszej połowie 2023 roku nasz sektor mleczarski poniósł stratę netto. Jakby tego było mało, Indie oraz Chiny coraz mocniej zabiegają o osiągnięcie żywnościowej samowystarczalności. Hindusi chcą odpowiadać za 1/3 produkcji mleka na świecie.

Indie oraz Chiny coraz mocniej zabiegają o osiągnięcie żywnościowej samowystarczalności. W tym samym czasie europejscy rolnicy muszą protestować przeciw kłodom rzucanym im pod nogi przez eurokratów. W Azji produkcja idzie pełną parą i nikt nie myśli o „Zielonym Ładzie”.

Indie mają 24-procentowy udział w światowej produkcji mleka i chcą go zwiększyć do 1/3

Według Meenesha Shaha, przewodniczącego Krajowej Rady Rozwoju Mleczarstwa (NDDB) w Guwahati w Indiach, ich celem jest zwiększenie produkcji na tyle, by do roku 2030 osiągnąć jedną trzecią udziału w światowej produkcji mleka. Największy jest nacisk na zwiększanie liczebności stad bydła, dbałość o żywienie oraz zdrowotność. Indie mają 24-procentowy udział w światowej produkcji mleka. Oznacza to, że już teraz są czwartym co do wielkości graczem na światowym rynku.

Celem Hindusów jest podniesienie tego udziału do 30 procent, czyli jednej trzeciej światowej produkcji mleka do roku 2030. Już teraz produkcja mleka w Indiach odnotowała stałą roczną stopę wzrostu na poziomie 6% w ciągu ostatnich 5–6 lat, przekraczając globalną stopę wzrostu wynoszącą 2%.

W Wielki...

Pozostało 75% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. maj 2024 08:57