Ile zakłady mięsne płacą aktualnie za tuczniki w Polsce?Dominika Stancelewska
StoryEditorCeny świń

Ceny świń lekko drgnęły. Ile aktualnie zakłady mięsne płacą za tuczniki w Polsce?

22.11.2023., 18:00h
W Polsce ceny świń w wadze żywej delikatnie wzrosły. Rolnicy są zawiedzeni, bo liczyli na większe podwyżki przed Świętami. Niestety, zdaniem ekspertów światowe trendy nie pozwolą na dalsze podnoszenie stawek. Jakie są aktualne ceny świń w Polsce? Sprawdź w naszej SONDZIE.

Ceny świń: część zakładów wprowadziła podwyżki

Po kilku tygodniach obniżek, w Polsce zaczynają rosnąć ceny żywca wieprzowego. Część monitorowanych przez nas zakładów mięsnych podniosła swoje cenniki o 10-20 groszy. Nie wzrosły natomiast stawki w klasie E., a Mościbrody podniosły stawkę w klasie E o 40 gr. Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że ceny skupu tuczników wahają się w granicach: od 6,95 zł/kg do 7,80 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9,40 zł/kg. 

 W Polsce cena tuczników w klasie E w większości zakładów nie zmieniła się. Zakłady przygotowują się do realizacji zwiększonych zamówień świątecznych. Krajowa cena skupu tuczników w klasie E wynosi ok. 9,60 zł/kg, co oznacza, że jest wyższa od niemieckiej o ok. 0,40 zł/kg. Będzie to zachęcało niektórych przetwórców do importu i zacierania różnic cenowych w obu krajach - wyjaśnia Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

Z danych MRiRW wynika natomiast, że na rynku krajowym w drugim tygodniu listopada 2023 r. spadkowa tendencja cen żywca wieprzowego uległa odwróceniu. W dniach 6–12.11.2023 r. w zakładach mięsnych monitorowanych w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW średnia cena świń rzeźnych wyniosła 7,54 zł/kg i była o 1 proc. wyższa niż tydzień wcześniej, ale o 5 proc. niższa niż przed miesiącem. W porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. żywiec wieprzowy podrożał o 7 proc.

Ceny cen świń w Niemczech bez zmian

Jedną z przyczyn stabilizacji cen świń w Polsce jest fakt, że w Niemczech notowania tuczników na dużej giełdzie VEZG kolejny tydzień z rzędu pozostały niezmienione. Stawka za tuczniki ustalona 22 listopada nadal wynosi 2,10 euro/kg. Będzie obowiązywała do 29 listopada. Przeliczając na złotówki, niemieckie tuczniki skupowane są po ok. 9,17 zł/kg. 

Czarniak: światowe trendy nie pozwolą na dalsze podnoszenie cen w Europie

Polscy rolnicy mają jednak nadzieję na podwyżki z uwagi na zbliżający się sezon świąteczny, który zazwyczaj był impulsem do wzrostu. Czy i w tym roku ceny świń wzrosną przed świętami? Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus zaznacza, że ​​zbliżający się okres Bożego Narodzenia zwiększa popyt na mięso, ale sytuacja na rynkach światowych nie sprzyja podwyżkom, bo obecnie w Chinach do sprzedaży tafia duża ilość zwierząt.

- Na światowym markecie Chiny charakteryzują się coraz mniejszymi zamówieniami, co wynika ze zwiększonej podaży mięsa w Państwie Środka i ich dążeniu do samowystarczalności. Do tego cena, jaką oferują europejscy eksporterzy jest dla wielu potencjalnych kontrahentów nieatrakcyjna, tak więc ciężko się będzie wbić tym argumentem. Jedyne co może przemawiać na korzyść europejskiej wieprzowiny to jakość produktu, ale to może trafić tylko do odbiorców bogatych, wymagających, a takich jest zdecydowanie mniej. Tak więc, moim zdaniem światowe trendy nie pozwolą na dalsze podnoszenie cen w Europie i dalej będzie rozgrywać się walka o to, aby utrzymać cenę minimalną na podobnym poziomie - tłumaczy ekspert.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 17 listopada 2023 roku (w porównaniu do cen z 10 listopada 2023)?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

 • Kwiecińscy, Żnin - 6,95 zł/kg (wzrost o 20 gr);

Lubelskie:

 • ZM Wierzejki – 6,80-7,40 zł/kg (wzrost o 10 gr);

Łódzkie:

 • Złotex, Złoczew - 7,00 zł/kg (bez zmian);
 • Marciniak, Sędzimirowice – 7,30 zł/kg (wzrost o 20 gr);
 • Kawiks Patoki - 7,30 zł/kg (bez zmian);

Małopolskie:

 • PW Laskopol Limanowa – 7,40 zł/kg (wzrost o 10 gr);

Mazowieckie:

 • ZM Mościbrody – 9,60 zł/kg wbc kl. E (bez zmian);

Podlaskie:

 • ZM Bost, Turośń Kościelna – 7-7,40 zł/kg (bez zmian);

Podkarpackie:

 • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,70 zł/kg (spadek o 10 gr);

Wielkopolska:

 • Jóźwiakowski – 7-7,50- zł/kg (wzrost o 20 gr);
 • Mróz – 9,10 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian);

image
Ceny świń

Ceny świń rosną, ale powoli. Ile zakłady mięsne płacą aktualnie za tuczniki Polsce?

Kamila Szałaj
fot. arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 19:07