Ceny tuczników w Polsce w tydzień spadły o 1 zł! Czy wrócą wyższe ceny świń?Dominika Stancelewska
StoryEditorCeny rolnicze

Ceny tuczników w Polsce w tydzień spadły o 1 zł! Czy wrócą wyższe ceny świń?

13.07.2023., 15:35h
Choć poprzedni tydzień upłynął pod znakiem wyższych cen świń niż w Niemczech, to już w tym tygodniu część zakładów mięsnych znacznie obniżyło ceny tuczników. Nawet o 1 zł! – Cała Europa utrzymuje wysokie stawki tuczników, a u nas spadają! – komentuje Bartosz Czarniak z POLSUS. Czy rolnicy mogą spodziewać się jeszcze wzrostu cen świń?

W Niemczech stabilne wysokie ceny tuczników i prosiąt

U naszych zachodnich sąsiadów podaż świń wciąż jest na dość niskim poziomie. A to w największym stopniu wpływa na ceny. Podczas środowego (12.07.2023 r.) notowania giełdy VEZG stawki pozostały bez zmian i wynoszą 2,50 Euro, czyli 11,12 zł w klasie E.

Z kolei ostatnia sesja ISW przyniosła lekki spadek – o 3 eurocenty, czyli do poziomu 2,62 euro (11,62 zł) za kg w klasie E. Warto jednak dodać, że w poprzednim tygodniu ISW odnotowała rekordowe stawki, bo aż 2,65 euro/kg.

Niemieccy eksperci przewidują, że tak wysokie ceny powinny się utrzymywać przez dłuższy czas, ze względu na dość niskiej podaży. Ba, niektóre przewidywania mówią, że można spodziewać się spadku ubojów świń do zaledwie 650 tys. tygodniowo.

Dochody rolników utrzymujących świnie w Niemczech mogą rosnąć

Jak wskazuje przedstawiciele Izby Rolniczej z Dolnej Saksonii w najbliższym czasie na rynku niemieckim można oczekiwać spadku cen paszy dla zwierząt. To, w połączeniu z ograniczoną podażą i dość wysokimi cenami tuczników, może oznaczać wzrost przychodów rolników utrzymujących świnie.

W Hiszpanii rolnicy dopłacają do produkcji trzody chlewnej

W Hiszpanii, która obecnie jest liderem w produkcji świń ceny nie są najgorsze, ale opłacalność produkcji świń w tym kraju w ostatnim czasie znacznie spadła. W ostatnich latach Hiszpanie znacznie zwiększali produkcję trzody chlewnej – w okresie od 2013 do 2020 roku pogłowie świń wzrosło aż o 43 proc.! Tak dynamiczny wzrost wynikał głównie z bardzo dobrych kontraktów na dostawę wieprzowiny do Chin. Kiedy Państwo Środka zaczęła odbudowywać swoje pogłowie trzody chlewnej, cała Europa to odczuła, w tym polscy, ale i hiszpańscy rolnicy.

Załamanie eksportu do Chin wraz ze wzrostem kosztów produkcji spowodowały, że obecnie hiszpański hodowca trzody chlewnej dokładał do 6 eurocentów do kilogram żywej wagi, podczas gdy w 2020 zarabiał aż 23 centy na kg.

W Polsce część ubojni obniża ceny świń nawet o 1zł/kg

Z kolei na polskim rynku mamy do czynienia ze znacznymi spadkami cen, czego jeszcze nie było widać pod koniec poprzedniego tygodnia. Jak podaje Bartosz Czerniak z POLSUS, wiele zakładów mięsnych obniżyło stawkę rekomendowaną w klasie E  do 11,35 zł czyli w ciągu tygodnia obniżyli oni stawki o 1 zł.

Tak po prostu! Cała Europa utrzymuje wysokie stawki tuczników, a u nas spadają! Przypomnę tylko, że obecna rozpiętość cenowa za Odrą wynosi 11,12-11,64 zł! – czyli stawki u Nas realnie spadły poniżej poziomu niemieckich cen! Dlaczego tak piszę, skoro sesja VEZG wycenia zwierzęta taniej? – ponieważ przy obecnym niedoborze surowca, cena minimalna zarezerwowana jest tylko dla małych producentów, a z sesji ISW dla tych największych dostawców…u nas cena 11,35 zł oferowana jest dla dużych – podaje Bartosz Czarniak.

Czy ceny świń w Polsce będą jeszcze rosły?

Według przedstawiciela POLSUS, wyższe ceny tuczników powinny jeszcze wrócić do Polski.

– Uboje planowe z tuczów nakładczych się w końcu skończą i zakłady na powrót będą poszukiwać tuczników na wolnym rynku, a że Nasza samowystarczalność jest na poziomie zaledwie 80%, to będą musiały one zapłacić więcej, aby móc kupić świnie od rolników – przewiduje Czarniak.  

Jednak w jego opinii nie należy oczekiwać, aby cen świń w Polsce przebijały te niemieckie o 50 groszy. Jeśli będą nawet wyższe, to w granicach 10 – 20 groszy w porównaniu do sesji na niemieckim ISW.

Ale zagrożeniem dla takiego scenariusz może być zbliżający się okres mniejszego popytu na wieprzowinę. Na to może się jeszcze nałożyć napływ taniego mięsa drobiowego, co również może negatywnie oddziaływać na ceny żywca wieprzowego.

Jakie są ceny skupu żywca wieporzowego w wybranych punktach skupu

Poniżej prezentujemy cen skupu żywca wieprzowego w poszczególnych zakładach mięsnych z 7 lipca 2023 r.:

 • Kwiecińscy, Żnin (woj. kuj.-pom.) – 8,75 zł/kg; (wzrost o 20 gr)
 • ZM Wierzejki (woj. lubelskie) – 8,0–9,0 zł/kg; (bez zmian)
 • Złotex, Złoczew (woj. łódzkie) – 9 zł/kg; (wzrost o 20 gr)
 • Marciniak Sędzimirowice (woj. łódzkie) – 8,8 zł/kg; (spadek o 20 gr)
 • Kawiks Patoki (woj. łódzkie) – 9 zł/kg; (spadek o 30 gr)
 • ZM Mościbrody (woj. mazowieckie) – 11,8 zł/kg (wbc kl. E); (bez zmian)
 • PW Laskopol Limanowa (woj. małopolskie) – 8,5 zł/kg; (wzrost o 60 gr)  
 • ZM Bost, Turośń Kośc. (woj. podlaskie) – 8,8–9,0 zł/kg; (spadek o 10 -20 gr)
 • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie (woj. podkarpackie) – 8,9 zł/kg; (wzrost o 20 gr)
 • Jóźwiakowski (woj. wielkopolskie) – 8,8–9,2 zł/kg; (bez zmian)
 • Mróz (woj. wielkopolskie) – 11,7 zł/kg (wbc kl. E). (wzrost o 20 gr)

Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 07:38