StoryEditorWiadomości rolnicze

Żniwa 2022: na ile ukraińskie zboże zaszkodzi polskim rolnikom? [RAPORT]

24.06.2022., 16:06h
W przededniu żniw do Polski coraz intensywniej napływają zboża z Ukrainy. Od wybuchu wojny samej kukurydzy przyjechało o 52 tys. procent więcej niż rok temu. Teoretycznie miał być to tylko tranzyt. W praktyce ziarno wycieka na rynek. Na ile ukraińskie zboże może zdestabilizować ceny zbóż w naszym kraju? Co rząd powinien zrobić, by ograniczyć ten negatywny wpływ?

Żniwa za pasem, a tymczasem wjeżdżające do Polski ukraińskie ziarno coraz bardziej destabilizuje krajowy rynek zbożowy. Rolnicy, zwłaszcza z południowo-wschodniej Polski, mają coraz większe problemy ze sprzedażą swoich zbóż.
 
- Odkąd import zbóż z Ukrainy stał się bardziej intensywny, w naszym regionie ceny skupu poleciały w dół. Swoją kukurydzę sprzedałem ostatnio po 1180 zł/t. A jeszcze kilkanaście tygodni temu ceny były na poziomie 1350 zł. Ale teraz od Przemyśla po Chełm magazyny są wypełnione ukraińską kukurydzą i naszej nikt nie chce. Niestety, pomagamy Ukraińcom, a sami sobie szkodzimy – ocenia w rozmowie z nami rolnik z okolic Parczewa (woj. lubelskie).

Szmulewicz: firmy boją się skupować ziarno 

Wwóz ukraińskiego zboża, przede wszystkim kukurydzy, rzeczywiście przyhamował handel ziarnem na krajowym ryku. Podmioty nie są już zainteresowane kupnem zboża, bo w portach tworzą się kolejki, a towar nie odpływa z naszego rynku w takim stopniu, w jakim powinien.
 
- Przedsiębiorcy boją się skupować ziarno, bo sytuacja jest niepewna i nie wiedzą, co będzie dalej. Dotyczy to nie tylko Polski wschodniej i południowo-wschodni...

Pozostało 93% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 18:36