StoryEditorŚrodki ochrony roślin

Adjuwanty dobrym zastępstwem dla chemicznej ochrony roślin

08.03.2021., 11:03h
Na stronach 38–41 TPR przedstawiliśmy informację z Forum Nasiennego 61. Sesji Naukowej IOR – PIB w Poznaniu. Miało na niej miejsce także Forum Adiuwantów, które prowadził prof. dr hab. Zenon Woźnica z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, autor dwóch referatów na Forum i specjalista tej grupy środków.
Adiuwanty mają szansę na duży sukces rynkowy w aspekcie strategii Komisji Europejskiej "Od pola do stołu". Obok hodowli i odmian roślin z genami odporności pozwalającymi ograniczyć ilość stosowanych środków ochrony, adiuwanty w wielu przypadkach pozwalają zredukować dawki pestycydów o połowę, przy zachowaniu takiej samej skuteczności zabiegu.

Na polskim rynku mamy 120 adiuwantów

Prof. dr hab. Zenon Woźnica wprowadził uczestników forum w historię powstania i rozwoju adiuwantów, zwłaszcza adiuwantów wielofunkcyjnych produkowanych w Polsce. Duże zasługi ma w tym prof. John D. Nalewaja z North Dakota State Universyty w USA, który przez lata współpracował z polskim przemysłem chemicznym. Obecnie na polskim rynku jest co najmniej 120 różnych produktów spełniających rolę adiuwantów. Niestety, wiele ma niewiadomy skład, a sytuacja ta wynika z tego, że obecnie adiuwanty nie podlegają w Polsce takim procedurom rejestracji, jak środki ochrony roślin. Taki bałagan panuje także w innych państwach UE. A jest to intratny rynek – wartość globalnego rynku adiuwantów do środków ochrony roślin przekracza 3 mld USD i systematycznie wzrasta. Wynika to prz...
Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 19:45