StoryEditorwiadomości z branży

Jaki jest stan zbóż ozimych i rzepaku na początku wiosny w różnych regionach Polski?

04.04.2023., 11:04h
Tegoroczna zima była dla ozimin łaskawa. Rośliny przezimowały co najmniej dobrze, a ich obecny stan zdrowotny i kondycja wynikają w dużej mierze z jesiennej agrotechniki i terminów siewu. Są plantacje bardzo dobre, są też lokalne problemy.

Tydzień temu opisywaliśmy stan ozimin w Pamiątkowie (woj. wielkopolskie). Dziś z ekspertami firmy Corteva przedstawiamy informacje i rady z pól w czterech lokalizacjach. Eksperci wizytowali uprawy ozime 23 marca i w dużym uproszczeniu można stwierdzić, że na polach widać wiosnę, w większości rejonów wody na razie nie brakuje. Wysoki póki co potencjał plonowania warto utrzymać precyzyjnym nawożeniem i ochroną.

Jakie wieści z południowego zachodu Polski ?

Tutaj zawsze wiosna przychodzi najwcześniej i jak zauważa Karol Kozłowski (Pioneer), zarówno rzepaki siane w terminie optymalnym, jak i lekko opóźnionym wyglądają bardzo dobrze. Rośliny wytworzyły rozbudowany system korzeniowy oraz zachowały znaczną masę liści z przedłużającej się wegetacji jesiennej i zimowej. Jednak – zależnie od odmiany – rośliny mają mocne objawy wirusa żółtaczki rzepy. Dotyczy to głównie odmian podatnych i plantacji, na których zabrakło jesiennej ochrony insektycydowej przeciwko mszycom.

Drugi ważny jesienny szkodnik to śmietka. Ekspert podkreśla, że na plantacjach, na których zasiano materiał siewny zaprawiony Lumiposą obserwuje się mniej uszkodzeń system...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. luty 2024 17:53