StoryEditorNawożenie

Badaj glebę – to się wszystkim opłaca!

09.05.2018., 15:05h
Analiza gleby jest cennym źródłem informacji o jej zasobności w składniki pokarmowe i niezbędnym narzędziem do tworzenia racjonalnego planu nawożenia w gospodarstwie rolnym.
Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego ASAP chce zachęcić rolników do wykonywania takich badań, dlatego startuje z I edycją projektu „Badaj glebę – to się wszystkim opłaca!”

Szczegóły i cel naszej akcji

Jest to drugi po Phytobacu projekt realizowany przez Stowarzyszenie przy udziale naszych firm członkowskich. W poprzednim projekcie wspierał nas Bayer Crop Science, natomiast do akcji „Badaj glebę – to się wszystkim opłaca!” zaprosiliśmy firmę TimacAgro Polska. Uczestniczy w niej 300 wybranych przez nas gospodarstw rolnych z różnych części Polski, w których specjaliści z TimacAgro wkrótce pobiorą próby glebowe. Trafią one do stacji chemiczno-rolniczej, gdzie zostaną przebadane pod kątem odczynu pH oraz zasobności w składniki pokarmowe takie, jak fosfor, potas i magnez.

Gospodarstwa te otrzymają wyniki analiz gleby wraz z gotowymi zaleceniami nawozowymi. Projekt będzie realizowany w dwóch etapach: wiosennym i jesiennym. Chcielibyśmy tym samym zwrócić uwagę na to, że badania gleby można wykonywać nie tylko po sezonie wegetacyjnym, ale również przed nim. Skąd pomysł na taką akcję? Praktyka wykonywania badań gleby jest przede wszystkim jeszcze mało powszechna w Polsce. Regularnie wykonują ją zazwyczaj wielkopowierzchniowe gospodarstwa rolne, natomiast te mniejsze, jedynie sporadycznie. O stosowaniu tej praktyki lub nie, w dużej mierze decyduje podejście gospodarza do nowych rozwiązań w rolnictwie i świadomość wyzwań, które przed nim stoją. Takim wyzwaniem jest z pewnością poprawa wydajności działalności rolniczej i ograniczenie jej negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz zdrowie człowieka, m.in. poprzez odpowiednie zarządzanie nawozami w gospodarstwie rolnym.

Chcemy zachęcić wszystkich rolników do wykonywania badań gleby, pokazując, jak takie badanie przebiega i dlaczego jest ono ważne z punktu widzenia wydajności produkcji rolniczej, jej oddziaływania na lokalne ekosystemy oraz wpływu na zdrowie człowieka. W tym celu zajrzymy do uczestniczących w projekcie gospodarstw, relacjonując przebieg czynności pobierania prób gleby, a następnie do laboratorium, które przeprowadzi analizę tych prób. Pokażemy również, jak wyniki analiz gleby przekładają się na zalecenia nawozowe i jak uczestnicy projektu zapatrują się na regularne ich stosowanie.

Korzyści z badań gleby

Projekt Stowarzyszenia ma również na celu pokazanie konkretnych korzyści z badań gleby, jakie odnosi gospodarstwo rolne i otoczenie, w którym ono funkcjonuje. Oto najważniejsze z nich:
  • Po pierwsze: z poprawą skuteczności nawożenia, głównie dzięki unormowanemu odczynowi pH gleby, który zwiększa przyswajalność składników pokarmowych przez rośliny.
  • Po drugie: z racjonalizacją nawożenia przez aplikację wyłącznie tych składników odżywczych, których brakuje w glebie lub jest ich za mało.
  • Po trzecie: z optymalizacją kosztów nawożenia dzięki dostosowaniu ilości stosowanego nawozu do spodziewanego plonu oraz poprawa wydajności produkcji rolniczej dzięki lepszym jakościowo i zdrowszym plonom.
  • Po czwarte: z ochroną środowiska naturalnego przed nadmierną podażą nawozów oraz ograniczeniem zanieczyszczenia azotanami i fosforanami wód gruntowych i rzek.
  • Po piąte: z ofertą zdrowego, dobrej jakości produktu rolnego.
  • Po szóste: z ograniczeniem negatywnego oddziaływania na zdrowie człowieka, co rodzi wzrost zaufania społecznego wobec aktywności rolniczej.
Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego ASAP oraz
firma TimacAgro Polska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. kwiecień 2024 02:23