StoryEditorśrodki ochrony roślin

Biologiczna ochrona roślin – jak to działa?

19.11.2019., 16:11h
Obowiązujące zasady integrowanej ochrony roślin promują wykorzystanie metod biologicznych, hodowlanych, agrotechnicznych, a na końcu środków chemicznych. Segment biopreparatów rośnie i mają zastosowanie w zwalczaniu wielu chorób i szkodników roślin.
W produktach biologicznych wykorzystywane są wirusy, grzyby, bakterie i feromony. Dziś pokażemy kilka przykładów ciekawych preparatów, ale zaczniemy od drapieżców szkodników. Niektóre gatunki trzeba introdukować, ale wiele z nich jest w środowisku i warto o nie zadbać.

Drapieżne owady w walce z insektami w uprawach

W Polsce przykładem udanej introdukcji było sprowadzenie w latach 30. ubiegłego wieku pasożyta ośca korówkowego w celu zwalczania zawleczonej wcześniej do naszego kraju bawełnicy korówki. Największe zastosowanie w ograniczaniu liczebności szkodników w uprawach polowych znajduje dziś pasożyt jaj owadów motyli kruszynek (Trichogramma spp.). Kruszynek jest małą błonkówką o wielkości 0,4–0,8 mm i składa swoje jaja do jaj bardzo dużej liczby szkodników, w tym bardzo groźnej w uprawie kukurydzy omacnicy prosowianki. Olbrzymie korzystne znaczenie ma w rolnictwie obecność biedronek. Ich żarłoczność jest imponująca. Dorosła biedronka siedmiokropka (Coccinela septempunctata) zjada w ciągu doby od 90 do 240 mszyc, a larwa tej biedronki w okresie rozwoju zjada od 100 do ponad 1900 mszyc.

Ten potencjał biedronek kusił naukowców do ...
Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 10:27