StoryEditorŚrodki ochrony roślin

Drugi fungicyd z Solatenolem - Elatus Era

02.01.2018., 15:01h
W relacjach z zeszłorocznych spotkań na Polach Klasy S firmy Syngenta, informowaliśmy o nowej innowacyjnej substancji solatenol. Wieloletnie badania firmy Syngenta oraz opracowania niezależnych podmiotów wyraźnie podkreślają niepodważalną przewagę substancji solatenol nad innymi substancjami fungicydów zbożowych. To substancja zwalczająca imponującą listę sprawców chorób zbóż i wyróżniająca się dużą skutecznością zwalczania septoriozy i rdzy oraz rejestracją na ramularię
Jeszcze w połowie 2017 r. data rejestracji pierwszego produktu z tą substancją w Polsce nie była pewna. Jak informowaliśmy kilka tygodni temu, pierwszy fungicyd oparty na najnowszej substancji aktywnej Solatenol, którym jest Elatus Plus, uzyskał zezwolenie 11 października 2017 r. Pod koniec ub.r. a dokładnie 17 listopada 2017 r. zezwolenie MRiRW uzyskał kolejny produkt z solatenolem – Elatus Era.

Solatenol to nazwa

handlowa zarejestrowana przez Syngenta dla substancji czynnej benzowindyflupyr (związek z grupy karboksyamidów). Zgodnie z klasyfikacją FRAC, substancja ta zaliczana jest do grupy inhibitorów dehydrogenazy bursztynianowej (SDHI) – inhibitorów oddychania komórkowego (grupa FRAC 7). Substancja charakteryzuje się niezwykle wysoką skutecznością przeciwko najważniejszym chorobom grzybowym w zbożach, a przede wszystkim septoriozie i rdzom.

Syngenta jest jedną z nielicznych firm posiadających produkt z grupy SDHI zarejestrowany w Polsce do walki z rdzą żółtą w pszenicy ozimej i jedyną posiadającą produkt SDHI zarejestrowany w pszenicy jarej przeciwko rdzy żółtej. Biorąc pod uwagę fakt, że w ostatnich trzech sezonach rdza żółta stanowiła istotny problem na plantacjach pszenicy, solatenol może w kolejnym sezonie okazać się niezbędnym elementem programów ochrony pszenicy. Również w uprawie jęczmienia zakres zwalczanych chorób jest bardzo szeroki i obejmuje m.in. plamistość siatkową jęczmienia, rynchosporiozę zbóż, rdzę jęczmienia.

Wyróżnikiem substancji

jest zwalczanie ramularii zawarte w etykiecie produktu Elatus Plus i Elatus Era. Solatenol szybko wchłania się w warstwę woskową i tkanki liścia, następnie po szybkim pobraniu powoli się w nich przemieszcza, co zapewnia ich długą ochronę. Powoduje to idealne zabezpieczenie całej blaszki liściowej w długim okresie, dodatkowo zapewnia także ochronę nowych przyrostów.

Na podstawie wyników badań niezależnego instytutu badawczego ADAS z Wielkiej Brytanii nawet 40 dni po aplikacji substancji skuteczność zwalczania septoriozy wynosi 80%. Potwierdzają to również doświadczenia własne Syngenta, pokazujące dłuższe działanie substancji w porównaniu do referencyjnych substancji z grupy SDHI. Solatenol dłużej chroni roślinę wyznaczając tym samym nowy standard ochrony liści.

Elatus Plus

o którym już pisaliśmy, zawiera w swym składzie tylko solatenol (zawiera 10,2% substancji czynnej benzowindyflupyr) i posiada bardzo szeroką rejestrację we wszystkich zbożach tj. pszenica ozima i jara, jęczmień ozimy i jary, pszenżyto ozime oraz żyto. Okno stosowania produktu jest bardzo szerokie: od fazy pierwszego kolanka do końca fazy kwitnienia (BBCH 31–69) dla pszenicy, żyta i pszenżyta, natomiast dla jęczmienia od fazy pierwszego kolanka do końca fazy kwitnienia (BBCH 31–59).

Zgodnie z rekomendacją firmy Syngenta produkt idealnie sprawdzi się w tzw. T2, czyli drugim zabiegu fungicydowym, a najbardziej optymalne okno stosowania przypada na fazę BBCH 37. Maksymalna dawka jednorazowego stosowania produktu Elatus Plus, który jest w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej (EC), to w każdym z zaleceń 0,75 l/ha.

Elatus Era

zawiera solatenol (7,43% substancji czynnej benzowindyflupyr), ale także triazol (konkretnie 14,9% substancji czynnej protiokonazol). Jest to trioazol z grupy inhibitorów biosyntezy steroli – inhibitorów demetylacji (SBI-DMI) zaliczanej do grupy FRAC 3). Elatus Era cechuje szeroka rejestracja we wszystkich zbożach: pszenicy ozimej i jarej, jęczmieniu ozimym i jarym, pszenżycie ozimym oraz życie ozimym. W pszenicy ozimej ogranicza takie choroby jak: rdza brunatna pszenicy, rdza żółta, septorioza paskowana liści pszenicy, septorioza plew, brunatna plamistość liści. Wykonanie zabiegu jest rekomendowane od początku fazy pierwszego kolanka do końca fazy kwitnienia (BBCH 31–69). Przeciwko fuzariozie kłosów – od początku fazy kłoszenia do końca fazy kwitnienia (BBCH 51–69). W pszenicy jarej rdzę brunatną pszenicy, rdzę żółtą, septoriozę paskowaną liści pszenicy i septoriozę plew zwalczamy od początku fazy pierwszego kolanka do końca fazy kwitnienia (BBCH 31–69).

Ochrona jęczmienia ozimego przeciwko plamistości siatkowej jęczmienia, rynchosporiozie zbóż, ramularii i rdzy jęczmienia powinna być wykonana od początku fazy pierwszego kolanka do końca fazy kłoszenia (BBCH 31–59). Przeciwko fuzariozie kłosów – od początku do końca fazy kłoszenia (BBCH 51–59). W jęczmieniu jarym plamistość siatkową jęczmienia, rynchosporiozę zbóż, ramularię i rdzę jęczmienia ograniczamy od początku do końca fazy kłoszenia (BBCH 31–59). Rdza brunatna i septoriozy liści w pszenżycie ozimym zwalczamy fungicydem od początku fazy pierwszego kolanka do końca fazy kwitnienia (BBCH 31–69). W życie ozimym rdzę brunatną żyta i rynchosporiozę zbóż zwalczamy od początku fazy pierwszego kolanka do końca fazy kwitnienia (BBCH 31–69). Maksymalna dawka jednorazowego stosowania produktu Elatus Era, który jest w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej (EC), to w każdym z zaleceń 1 l/ha.

Marek Kalinowski
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2024 21:57