StoryEditorAgroporady

Jak dobrać optymalną gęstość siewu zbóż?

23.08.2019., 14:08h
Dla każdego gatunku zalecaną gęstość siewu na podstawie wieloletnich badań ustalił Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach i można je znaleźć w licznych publikacjach. 

Konkretne zalecenia i bardziej indywidualne, bo dla każdej odmiany, podają firmy hodowlane. Te optymalne sugerowane gęstości siewu zbóż ozimych podawane są dla optymalnych terminów siewu. Przy siewie wczesnym normę trzeba zmniejszyć, przy późnym zwiększyć.

Przez wielu doświadczalników i rolników wyspecjalizowanych w produkcji zbóż te zalecenia są podważane i uważają oni, że zboża należy siać rzadziej. O ile rzadziej? Jednej odpowiedzi nie ma, bo to zależy od odmiany i typu budowania plonu, co wyjaśnię dalej. Warto przytoczyć jednak wnioski z badań nad rozrzedzonym siewem pszenicy ozimej realizowanych 10 lat temu w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowe. Odmiany pszenicy wysiewano tam w zagęszczeniu zalecanym oraz z normą wysiewu zmniejszaną o 30%. Ogólne wnioski są takie, że plony w obu wariantach były dla odmian porównywalne, ale istotną różnicą była wyższa zawartość białka, glutenu i wyższy wskaźnik sedymentacji pszenic sianych rzadziej. Podkreślę – to ogólne wnioski, bo jednak reakcja odmian na siew rozrzedzony nie jest jednakowa.


  • Zbyt gęsty siew skutkuje samoregulacją potencjału plonotwórczego przez gubienie...
Pozostało 90% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 08:24