StoryEditorpozostałe rośliny

Jak plonują przewódki siane późną jesienią?

04.10.2022., 12:10h
W ostatnich tygodniach sporo czasu poświęciliśmy terminowości siewu zbóż ozimych. Pisaliśmy o przestrzeganiu kluczowych zasad, kiedy wiemy, że będziemy siać pszenice po burakach lub kukurydzy ziarnowej. Piszemy o tym i dzisiaj na stronach 14–15, bo choć siew opóźniony nie jest racjonalny i zalecany, to bardzo pomaga ograniczyć problem wyczyńca polnego.

Jednak siew opóźniony ma pewne granice i jeżeli będzie to już siew np. w połowie albo pod koniec listopada, można rozważyć jeszcze jedną alternatywę. Kiedy za późno jest już na siew pszenicy ozimej, termin dla siewu przewódek będzie w sam raz. Na siewy listopadowe i tak naprawdę przez całą zimę, także w grudniu i styczniu, alternatywnym i dobrym wyborem będą przewódkowe odmiany zbóż. Cechę przewódkowości wykazuje wiele odmian pszenicy jarej, pszenżyta jarego, a także odmiana Bojko żyta jarego.

Czy warto siać przewódki?

Warunkiem powodzenia uprawy przewódek i ich zimowego siewu jest oczywiście pogoda i stan gleby. Jeżeli temperatura jest na plusie, możemy doprawić glebę bez niszczenia jej struktury i siać przewódki. Ale po co siać przewódki? Jedni uważają, że to gra nie warta świeczki. Uważają, że mimo wszystko nawet na początku listopada lepiej jest siać odpowiednie odmiany pszenicy ozimej. Jednak wielu rolników przekonało się do przewódek, zwłaszcza w sezonach z posuchą wiosenną.

Sięgając pamięcią do kilku ostatnich sezonów, w większości występowały posuchy i susze. Plony zbóż jarych siane wiosną mocno zależą od warunk...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. październik 2023 17:45